Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Eliminohet Napoli dhe Benfika, në gjysmëfinale shkojnë Arsenali dhe Çelsi

Postuar: 19/04/2019 - 07:19

Liga e Europës dhuroi emocione të forta mbrëmë, por dukshëm shkuan në gjysmëfinale pretendentët, që janë Çelsi dhe Arsenali, të cilave u shtohen Valencia dhe Eintrahti i Frankfurtit. Napoli kishte vetëm dëshirën për të fituar ndeshjen e djeshme përballë Arsenalit, por kjo nuk mjafton në një ndeshje futbolli. Duhet shpejtësi, cilësi dhe taktikë, ndryshe nuk arrin tek objektivi madhor. Pra skuadra e trajnerit Karlo Ançeloti kishte dëshirë të fitonte por nuk kishte kapacitetet e mjaftueshme për të përballuar furinë e skuadrës angleze që kishte përgatitje më të mirë atletike por edhe teknike. Në fakt, me një skemë loje të bazuar në qarkullimin e dendur të topit dhe me zbulimin në vijën e parë të Insinjes, Napoli tentoi të shënonte në pjesën e parë, por jeti përballë një skuadër të organizuar mjaft mirë. Loja ishte e bukur në vetvete, por Napolit i mungonin rastet për të shënuar. Arsenali me kundërsulmet e tij, duke shfrytëzuar shpejtësinë, rrezikoi më shumë sesa napolitanët. Në minutën e 36-të vjen dhe ndëshkimi i Napolit. Një goditje dënimi në largësi prej 20 metrash i shërben Lakazetes ta dërgojë sferën në rrjetë, duke shokuar Napolin, i cili u hodh më pas në sulm, duke krijuar dy-tri raste të mira, por Milik, Insinje dhe Allan gabuan në gjuajtjet e tyre, duke mos i shfrytëzuar mundësitë e tyre. Në pjesën e dytë Napoli rriti ndjeshëm forcën sulmuese dhe kjo u reflektua në mbajtjen e topit në përqindje dhe në numrin e aksioneve goditëse, duke tentuar me forcë të ndryshonte rrjedhën e ndeshjes, por nuk ia doli. Arsenali u mbrojt me mjaft kujdes dhe zgjodhi të forconte mbrojtjen e të mos linte hapësira për napolitanët. Si përfundim, fiton Arsenali 1-0 dhe shkon në gjysmëfinale me meritë, duke u shfaqur si një prej pretendentëve kryesorë për trofeun. Një tjetër ndeshje emocionuese ishte dje ajo mes Çelsit dhe Slavias së Pragës, e cila përfundoi me fitoren e londinezëve me shifrat 4-3. Ishte një duel ku pati “festival” golash. Çelsi shënoi brenda 17 minutave të para 3 gola. Në minutën e 26-të Slavia shënoi golin e parë, por brenda pak minutash Çelsi shënoi golin e katërt dhe pjesa e parë mbyllet 4-1. U duk një fitore e thellë dhe e lehtë për Çelsin, por nuk rezultoi kështu. Sevçik shënoi në minutën e 51-të dhe të 54-t dy gola, duke ngushtuar diferencën në 4-3. Duhet thënë se takimin e parë në Pragë e kishte fituar Çelsi 1-0 dhe kjo i jepte qetësi ekipit londinez, por në minutat e fundit skuadra e Sarrit vuajti jo pak. Ndërkohë, Valencia pati fituar ndeshjen e parë çerekfinale me Vilarealin 3-1 dhe mbrëmë e pati më të lehtë për të siguruar kualifikimin, madje duke fituar me shifrat 2-0 dhe tani shkon në gjysmëfinale, duke pasur shanse për të fituar trofeun. Eintrahti i Frankfurtit përmbysi mbrëmë Benfikën, duke fituar me shifrat 2-0. Me gola në fushë kundërshtare (ndeshja e parë ishte fituar nga portugezët 4-2), në gjysmëfinale shkojnë gjermanët.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 16:48

Në Angli nisi sot Kampionati Botëror i Lojërave për personat që kanë dhuruar organe jetësore apo kanë kryer transplant.

Aktiviteti do të mbahet në 3 qytete: Neëcastle, Gatesheed dhe Sunderland për 5 ditë.

Postuar: 18/08/2019 - 19:40

  Që pas largimit nga stoli i Manchester United, Jose Mourinho është duke shijuar pushimet e

Postuar: 18/08/2019 - 08:32

Sporti po kalon ditë të vështira, ku infrastruktura e mangët dhe e dëmtuar, si dhe mungesa e buxh

Postuar: 18/08/2019 - 08:01

Premier League është padyshim kampionati më i bukur dhe më i fortë në botë.

Postuar: 18/08/2019 - 08:00

Ajo që ishte paralajmëruar ndodhi sërish.

Postuar: 17/08/2019 - 17:03

Zyrtare klubi i Bayern Munich arrin marrëveshjen me Barcelonën për sulmuesin brazilian Philippe C

Postuar: 17/08/2019 - 07:31

Trajneri i Realit të Madridit, Zinedin Zidane, ka bërë një hap prapa dhe i “lutet” su