Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Elozhe për Thomas Strakoshën, italianët e cilësojnë imitues të Bufonit në Serie A

Postuar: 13/10/2017 - 07:45

Një nga lojtarët e rinj të Kombëtares që kanë ecur shumë shpejt në këtë periudhë është portieri i përfaqësueses Thomas Strakosha, i cili ka marrë vëmendjen e medias sportive italiane në prag të nde3shjes mjaft të fortë që Lacio e gardianit shqiptar do të ketë me kampionët në fuqi të Juventusit. Përballë do të vihen Bufon veterani i futbollit italian dhe njëherësh kapiteni in Juventusit dhe kombëtares së Italisë, me gardianin shqiptar që është në hapat e parë si titullar tek Lacio, por me ambicie të mëdha në karrierën e tij. E përditshmja italiane, “La Gazzeta dello Sport”, i ka kushtuar një shkrim portierit të Lacios, Thomas Strakosha, në prag të ndeshjes kundër Juventusit këtë të shtunë. “Në shtëpinë e idhullit të tij, Thomas Strakosha nuk mund të mos emocionohet kur të takojë Xhixhi Bufonin, i cili është shembull për të, së bashku me gjermanin Nojer, për interpretimin e rolit të portierit”, nis shkrimi i të përditshmes sportive italiane. Kjo nuk do të jetë kjo përballja e parë e 22-vjeçarit shqiptar me Juventusin, por do të jetë e para në kampionatin italian. Strakosha ka marrë komplimentat e Bufonit pas ndeshjes Itali-Shqipëri të 24 marsit, kur debutoi në portën e kombëtares kuqezi. Ndërsa në 13 gusht e la pa fjalë Bufonin kur me Lacion fitoi Superkupën e Italisë ndaj bardhezinjve, vazhdon tutje shkrimi. Gazeta thekson se Thomas Strakosha është një “portier i hekurt”, pasi është i vetmi nga lojtarët e Lacios që nuk ka munguar asnjë minutë në 10 ndeshjet zyrtare të këtij sezoni. Sipas saj, trajneri Inzagi nuk ka pasur dyshime për t’ia besuar portën Strakoshës, pasi e njeh që nga Primavera dhe i vlerëson aftësinë për t’u përqendruar. Në fund, “Gazzetta dello Sport” nënvizon se shumë të vlefshme për Thomas Strakoshën kanë qenë edhe këshillat e Foto Strakoshës, babait të tij, i cili ka qenë kapiten i kombëtares shqiptare. “Strakosha është përgatitur për të bërë një paraqitje të mirë në shtëpinë e Bufonit. Ka si objektiv përsëritjen e suksesit të Superkupës dhe arritjes së zonës Champions me Lacion e tij”, shkruan media e njohur italiane. Strakosha është rival me Berishën për një vend në Kombëtare, por djaloshi kuqezi e ka zgjidhur me diplomaci dhe në drejtimin e duhur këtë çështje, duke besuar se Berisha është titullari i portës kuqezi dhe se ai do të ndihet gati sa herë që ta thërrasë trajneri. Madje Strakosha e ka vlerësuar lart Berishën dhe eksperiencën e tij dhe u ka kujtuar medieve se midis tij e kosovarit nuk ka rivalitet, por thjesht bashkëpunim në të mirë të ekipit. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2017 - 07:57

Humbja e Juventusit në “Juventus Stadium” brenda në Torino ndaj Lacio, me shifrat 2-1, ka sjellë në plan të parë dobësinë e “Zonjës së Vjetër” për të menaxhuar epërsinë e rezultatit dhe pasigurinë e saj në lojë, shprehur me numrin e madh të pësimit të golave në këto ndeshje të para

Postuar: 17/10/2017 - 07:56

Është publikuar tashmë renditja e FIFA-s për kombëtaret pas ndeshjeve të fundit eliminatore dhe Italia mund të buzëqeshë, pasi është përmirësuar me dy pozicione, duke marrë kësh

Postuar: 17/10/2017 - 07:55

Interi fitoi derbin me Milanin mbrëmjen e së dielës, një superndeshja e luajtur në “San Siro”, ku shkëlqeu sidomos sulmuesi argjentinas Mauro Ikardi që realizoi të t

Postuar: 17/10/2017 - 07:53

Serbët kanë frikë mos përsëriten aktet e dhunës që ndodhën tre vjet më parë në Beograd midis përfaqësueses serbe dhe asaj shqiptare në kuadër të eliminatoreve të Europianit &ldq

Postuar: 17/10/2017 - 07:52

Trajneri Ilir Daja po e përgatit Skënderbeun në mënyrën më të mirë të mundshme për ndeshjen e së enjtes kundër Partizanit të Beogradit, një ndeshje që tejkalon përmasat sportive

Postuar: 17/10/2017 - 07:48

FIFA publikoi ranglistën e ekipeve kombëtare anëtare të saj për muajin tetor, ku bie në sy rënia me plot 5 vende e Shqipërisë, e cila pozicionohet tashmë në vendin e 71-të.

Postuar: 17/10/2017 - 07:46

Nuk mund të gabonte Kukësi dje në stadiumin e tij përballë Teutës dhe me një fitore që erdhi e vështirë dhe me ankth në minutat e fundit, ekipi kuksian ruan ritmin me kryesuesit