BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Sport

EURO 2024, ja lista e kombëtareve që kanë ende shpresë nga Liga e Kombeve

EURO 2024, ja lista e  kombëtareve që kanë ende shpresë nga

13 kombëtare kanë siguruar deri më tani pjesëmarrjen në ‘EURO 2024’. Ndërkohë që pritet të mësojmë edhe 11 përfaqësueset e tjera që do të arrijnë kualifikimin, ku 3 prej tyre do e sigurojnë biletën nga plej-ofi i Ligës së Kombeve.

Shqipëria siguroi kualifikimin në Kampionati Europian, një ndeshje para përfundimit të fazës eleminatore. Por së bashku me kuqezinjtë janë edhe 12 kombëtare të tjera që kanë siguruar biletën për në Berlin deri më tani.

Përveç Gjermanisë, e cila është organizatorja e kompeticionit dhe kualifikohet automatikisht, përfaqësueset e tjera që kanë arritur kualifikimin janë Anglia, Franca, Portugalia, Spanja, Turqia, Belgjika, Austria, Sllovakia, Danimarka, Skocia dhe Hungaria.

Ndërkohë pritet të mësojmë edhe 11 kombëtaret e tjera të cilat do të plotësojnë 24-shen e ‘EURO 2024’, ku 3 prej tyre do e sigurojnë biletën nga play-off i Ligës së Kombeve.

Por si funksionon skema e skuadrave që do arrijnë kualifikimin nga Liga e Kombeve?

Dymbëdhjetë skuadra do të garojnë në play-off-et e UEFA EURO 2024, duke u kualifikuar nëpërmjet paraqitjeve të tyre në Ligën e Kombeve në edicionin 2022/23. Tre prej tyre do të fitojnë biletën e minutës së fundit për në turneun final.

Do të ketë gjashtë sfida gjysmë-finale, të përcaktuara më 21 mars të 2024 dhe tre finale më 26 mars. Shorti i play-off-it do të hidhet të enjten e 23 nëntorit, pasi të ketë përfunduar faza eleminatore.

12 kombëtaret do të përzgjidhen në bazë të performancës së tyre në Ligën e Kombeve 2022/23, përkatësisht fituesit e grupeve të Ligave A, B dhe C.

Nëse ato e kanë arritur kualifikimin tashmë, do të zëvendësohen nga skuadra tjetër e renditur më mirë në ligën e tyre. 4 duelet e play-off-it ndahen për çdo ligë nga Liga C në Ligën A, në rend të kundërt alfabetik.

Fituesit e secilës gjysmë-finale do të takohen në finale, me vendin pritës, që do të jetë përcaktuar paraprakisht me short.