Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fakti/ Teknologjia po sjell probleme, VAR po i ngatërron gjyqtarët

Postuar: 19/09/2017 - 07:34

Video Asisten Reffery (VAR) po prodhon polemika të mëdha. Përdorimi i teknologjisë në futboll, konkretisht ai i VAR, jo pak herë ka prodhuar debate. Projekti është vetëm në hapat e para, po rastet e dyshimta, ku janë anuluar gola ose dhënë penallti shpesh herë kanë ngjallur pakënaqësi tek skuadrat që kanë qenë viktima të vendimeve që kanë ardhur për shkak të teknologjisë. Rasti më i fundit është në Gjermani, në takimin e javës së katërt Borusia Dortmund-Këln. Verdhezinjtë arritën të fitonin me rezultatin e thellë 5-0. Në sekondat e fundit të pjesës së parë, vendasit arrin të realizojnë golin e dytë. Në momentin e parë gjyqtari e anuloi menjëherë golin për një faull të shkaktuar në dëm të portierit të Këln, por vetëm pak sekonda më pas, me asistencën e VAR arbitrit i komunikohet në kufje se goli ishte i rregullt. Ky moment ka sjellë dhe irritimin e futbollistëve të Këln, të cilët janë të mendimit se vendimi nuk ishte i drejtë, pasi në drejtim të gardianit të tyre, ka patur një shtytje nga ana e mbrojtësit Sokratis dhe për shkak të këtij veprimi Horn humbi kontrollin e topit. Shefi ekzekutiv i Dortmundit, Hans-Joakim Vatzke, pas përfundimit të ndeshjes u shpreh se vendimi ishte i drejtë dhe këshilloi kundërshtarin ta pranonte humbjen, ndërsa pala tjetër vazhdon të ngul këmbë se ndaj tyre u bë një padrejtësi. VAR ka prodhuar sërish debat, e ndoshta do të vazhdojë të prodhojë edhe në të ardhmen. Kjo teknologji po e bën futbollin edhe më të debatueshëm se sa vendimet e arbitrit që ishte “zot” më parë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/02/2018 - 10:36

Ditën e mërkurë në orën 13:30 në Korçë mbahet një tubim mbarë qytetar në mbështetje të klubit të futbollit “Skënderbeu”. Tubimi do të zhvillohet nga qendra e qytetit të Korçës, para Katedrales për të marshuar drejt stadiumit.“SKËNDERBEU nuk është vetëm.

Postuar: 20/02/2018 - 08:32

Liga e Kampioneve do të zbresë sonte në mbrëmje në fushë, me dy duele, për të vijuar të mërkurën me dy duele të tjera që do të plotësojnë xhiron e parë të 1/8 e finales së këtij

Postuar: 20/02/2018 - 08:26

Bekim Balaj është rikthyer dhe e ka bërë këtë me gol.

Postuar: 20/02/2018 - 08:21

Kategoria Superiore mbylli dje javën e 20-të të saj, ku padyshim kryetakimi ishte ai që u luajt mbrëmë në kryeqytet midis Partizanit dhe Kukësit.

Postuar: 19/02/2018 - 19:11

Takimi mes Vllaznisë dhe Teutës nisi me 1 minutë heshtje, sfidën që po zhvillohet në Shkodër.

Postuar: 19/02/2018 - 07:50

Pas fitores së medaljes së artë nga atletët shqiptarë në Lojrat Ndërkombëtare të Sallave të Mbyllura që u mbajtën ditën e djeshme në Stambolli, një urim ka ardhur  edhe nga

Postuar: 18/02/2018 - 10:49

Futbolli shqiptar po përjeton momente ankthi që lidhen me një vendim të pritshëm disiplinor për klubin e Skënderbeut të Korçës, i cili rrezikon 10 vjet përjashtim nga kompeticio