BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Sport

Fejnordi mposhtet, trofeu i Conference League shkon në Romë

Fejnordi mposhtet, trofeu i Conference League shkon në Romë

Roma hyn në histori pasi fiton trofeun e parë të UEFA Conference League pasi mposhti mbrëmë në finale Fejnordin me shifrat 1-0. Ndeshja e mbrëmshme në “Air Albania u hap nëpërmjet një ceremonie spektakolare, ku u shpalos fillimisht një flamur i madh që mbuloi fushën e ku shquhej simboli i trofeut të Ligës së Konferencës. Për t’u theksuar se Kupën e Conference League u prezantua nga legjenda e kombëtares Lorik Cana, i cili mban edhe statusin e ambasadorit të këtij kompeticioni. Më pas në fushë zbritën të dyja skuadrat, mes entuziazmit të tifozerive respektive, ku dukshëm më aktivë ishin ata të Fejnordit. Minutat e para ishin mjaft apatike, pasi të dy grupet po studionin njëri-tjetrin, për të gjetur dobësi në radhët e kundërshtarit. Frika për të mos lënë hapësira mbrapa kushtëzoi në sulm të vakët dhe kjo u shpreh në numrin e paktë të aksioneve sulmuese dhe natyrisht goditjeve në kuadrat. Gjatë fraksionit të parë të lojës Roma bëri 3 përpjekje të tilla e Fejnordi 5, por gjuajtjet në portë ishin 2-1 në favor të holandezëve. Edhe pse ata u treguan më dominues në kontrollin e topit, duhet thënë se golin që vlen mbi gjithçka tjetër e shënuan italianët. Ishte minuta e 32-të e takimit që ndryshoi ritmin dhe në një farë mase prishi ujërat e qetësisë në “Air Albania”. Pas asistit të mbrojtësit Mançini, talenti italian Nikolo Zaniolo, i merr kohën mbrojtësit të Fejnordit Trauner, teksa stopon me shumë klas topin, duke e çuar pas shpinës së portierit kundërshtar. Atmosferë elektrizuese, festa është e gjitha e italianëve. Fillimisht ka dyshime për pozicionin, por goli konfirmohet. Pjesa e parë mbyllet 1-0 për Romën.

Pjesa e dytë menaxhohet nga Roma

Në fraksionin e dytë të lojës Fejnordi e nis në sulm, duke krijuar raste të shumta shënimi, madje në minutën e 50-të goditi edhe shtyllën, pas devijimit të portierit Rui Patricio. Madje holandezët goditën edhe shtyllën e majtë pingule të Romës në të 52’, por italianët ishin me fat. Roma e mori veten pas minutës së 60-të, duke dalë përpara me shpresën se do të finalizonte kundërsulmin, por nuk e pati forcën e duhur në pasimin përfunditar, e për pasojë mungoi rrezikshmëria. Pas minutës së 77-të rolin protagonist në fushë e mori sërish Fejnordi, që krijon dy raste të mira shënimi, por fati në një anë dhe portieri Patricio në anën tjetër evitojnë golin. Në të 86’, Roma i afrohet bindshëm golit të dytë, pasi Pelegrini zbulohet në zonë, por gjuajtja e tij nuk pati befasi dhe u bllokua në momentin e fundit.  Në 5 minutat e fundit Roma ia doli ta mbajë rezultatin të paprekur, duke e zhvendosur mbrojtjen jo në brezin e fundit, por afër mesfushës, kjo falë edhe lodhjes së kundërshtarit. Për pasojë, Roma ia doli të fitojë me rezultatin 1-0 dhe të sigurojë trofeun e parë historik të Ligës së Konferencës. Festa e Murinjos në fund të takimit i tregon të gjitha, plus që Roma diti ta menxhojë si duhet këtë ndeshje në planin taktik. E ndërsa lojtarët e Romës shpërthyen në festë, ata të Fejnordit u “mbytën” në lot. Në një ceremoni të veçantë në fund të takimit, u dhanë medaljet për ekipin finalist dhe atë fitues, e në fund trofeu i Conference League i shkon Romës, ku e ngriti lart kapiteni Pelegrini, një nga më të mirët në fushë. Në këtë ndeshje Marash Kumbulla qëndroi në stol.