BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Sport

“Finalet nuk luhen, fitohen”, Reali kampion absolut i Europës për 2022, barazon Milanin dhe Barcelonën, Benzema me Ançelotin futen në histori

“Finalet nuk luhen, fitohen”, Reali kampion absolut i Europës

Real Madridi e nis edicionin e ri 2022-2023 në mënyrë më të mirë të mundshme duke siguruar titullin e parë sezonal në Helsinki të Finlandës. 14 herë fituesit e Ligës së Kampioneve janë superkampionët e Europës për vitin 2022 duke thyer në finale me rezultatin e pastër 2-0 fituesit e edicionit të kaluar të Ligës së Europës, Eintrahtin e Frankfurtit. “Los Blancos” iu falën golave të mbrojtësit austriak David Alaba në minutën  e 37-të dhe bomberit francez Karim Benzemasë në minutën e 65-të. Në këtë finale debutuan dhe dy blerjet e reja të merkatos verore të Realit, qendërmbrojtësi Antonio Rudigor dhe mesfushori Aurelie Çuameni. Ashtu siç parashikohej, djemtë e Karlo Ançelotit hipotekuan Superkupën e pestë të Europës në historinë e klubit. Në këtë mënyrë, “Los Merengues” barazojnë Milanin (1989, 1990, 1994, 2003, 2007) dhe Barcelonën (1992, 1997, 2009, 2011, 2015) me nga 5 trofe të fituara në këtë kompeticion.
Mbrëmje historike për Benzemanë, bëhet golashënuesi i dytë më i mirë i Realit
Një natë emblematike dhe historike ishte ajo e djeshmja në Helsinki për kapitenin e ri të Realit, Karim Benzema. Veterani kalon ikonën madridiste Raul Gonzalez në listën e golashënuesve më të mirë në historinë e klubit “mbretëror”. Numri 7 legjendar spanjoll shënoi 323 gola me fanelën e bardhë në 16 vite, ndërsa 35-vjeçari francez regjistroi dje golin e 324 me klubin madrilen në 13 vite në shërbimin e tyre. Ylli i futbollit botëror jep një tjetër provë të fortë se meriton të fitojë çmimin më të rëndësishëm për futbollistë “Topin e Artë”.
Natë historike dhe për Ançelotin, më i suksesshmi dhe në Superkupën e Europës
Edhe për trajnerin e Realit, Karlo Ançeloti suksesi i djeshëm realizon një tjetër rekord në karrierën e tij. Ai bëhet trajneri me më shumë Superkupa të Europës të fituara; 2 herë me Milanin në vitet 2003 dhe 2007 dhe 2 herë me Real Madridin  në 2014 dhe 2022. Me triumfin në maj ndaj Liverpulit në Ligën e Kampioneve, “Don Carlo” u shpall trajneri i suksesshëm në këtë kompeticion. Për sa i përket karrierës personale si trajner, 63-vjeçari italian shtiu në dorë titullin e 24-rt në karrierë. Në trofetë e UEFA-s, ai rezulton trajneri më i arrirë me 9 kupa duke lënë pas Sër Aleks Fergusonin dhe Xhovani Trapatonin.
Trofeu i 96-të në histori për Realin, “Los Blancos” nuk ngopen
Me triumfin e djeshëm në Helsinki, Real Madridi plotësoi kabinetin e tij të trofeve me kupën e 96-të fituar në historinë 120-vjeçare të tij. Spanjollët kanë mundësinë të sigurojnë dhe 2 trofetë e tjerë komplementarë (Superkupën e Spanjës dhe Botërorin e Klubeve). Për sa i përket edicionit të ri, Reali synon të fitojë të gjitha trofetë e mundshëm në një sezon (6), një objektiv që nuk e ka realizuar kurrë në historinë e tij të lavdishme. Skuadra e Ançelotit fitoi edicionin e kaluar kampionatin spanjoll (La Liga), Superkupën e Spanjës dhe trofeun më të lakmuar prej tij, Ligën e Kampioneve.