BREAKING NEWS

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’, paralajmëron Kosovën: Do përdorim të gjithë kapacitetet tona për…

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’,
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe trondit me paralajmërimin e fundit

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe
x
BREAKING NEWS

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre shqetësimin dhe bën paralajmërimin e fortë: Shqipëria rrezikon të përfundojë në arbitrazh, është shqetësues fakti që...

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre
x
BREAKING NEWS

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I dërguari gjerman për Ballkanin del me paralajmërimin e frikshëm dhe bën thirrjen e fortë: Zero tolerancë për sulmet në veri të Kosovës

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I
x
BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x

Sport

Financimet nga Rusia, Noka: Balta nga xhepat e Bashës nuk mundet të njollosë fytyrën e PD

Financimet nga Rusia, Noka: Balta nga xhepat e Bashës nuk mundet të

Deputeti i Partisë Demokratike,Flamur Noka ka folur për kërkesën e PD për ngritjen e një grupi auditimi për lobimin e Lulzim Bashës me paratë ruse.

Ai ka përsëritur se Partia Demokratike nuk ka asnjë lidhje me financimet ruse dhe se ata do përpiqen deri në fund që ta vërtetojnë këtë.

Sipas tij përgjegjës i vetëm për këtë është Lulzim Basha dhe se afera e tij nuk mund të përbaltë të gjithë partinë.

"Bazuar në një deklaratë të Departamentit Amerikan të Shtetit, bazuar edhe në një nga citimet e një zyrtari të lartë të Departamentit të Lartë të Shtetit, i cili konfirmon se shërbimet inteligjente kanë dokumentuar dhe faktuar aferën e ish-kryetarit Lulzim Basha për lobimin për një vlerë rreth 500.000 Dollarë.

Është një lajm shumë i keq për demokratët. Partia Demokratike është një parti e themeluar me një orientim perëndimor dhe me një ëndërr të vlerave dhe parimeve euroatlantike. Partia Demokratike kurrë nuk mund të pranojë dhe të lejojë veten e saj të përfshihet në situata të tilla apo të përbaltet nga kushdo qoftë, edhe nga kryetari.

Ne pas kësaj do bëjmë gjithçka për të sqaruar opinionin publik shqiptar, por dhe ndërkombëtarët, se Partia Demokratike nuk ka lidhje me këtë aferë. Për transparencë, që është baza e gjithçkaje, ne kemi kërkuar dy gjëra. Kemi vendosur ngritjen e një komision auditimi për të parë dhe për të hetuar a janë përdorur fonde të Partisë Demokratike për kontratë? 

A janë përdorur fonde të ligjshme apo të paligjshme dhe pastaj për të sqaruar se çfarë janë këto, si janë? Çfarë ka kaluar nëpërmjet financave të Partisë Demokratike? Informacioni paraprak që ne kemi është që ato para i di vetëm Lulzim Basha. Nuk kanë hyrë, nuk kanë dalë, e nuk kanë qenë kurrë fonde të Partisë Demokratike. Për këtë do e çojmë hetimin deri në fund.

Nga ana tjetër, ne kemi kërkuar dhe vazhdojmë të kërkojmë një hetim të plotë dhe zbardhje të plotë të institucioneve të drejtësisë së këtij mega skandali. Nuk mund të pranojmë që balta Ruse që ka hyrë e ka dalë nga xhepat e Bashës, të njollosë fytyrën e Partisë Demokratike.”, tha ai.