Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Flamurtari kapet nga eksodi i radhës, Alla dhe Torasa përfundojnë në ligën e dytë kineze

Postuar: 20/02/2019 - 07:15

Në Vlorë klubi i Flamurtarit po zien. Shkak është eksodi që ka mbërthyer ekipin që nga ditët e para të janarit. Janë larguar shumica e lojtarëve titullarë dhe skuadrën po e mbajnë në këmbë të rinjtë. Kanë mbetur shumë pak futbollistë që janë cilësorë, ndërsa të huajt po “zhduken” dita-ditës, duke mos mbetur thuajse asgjë nga kualiteti i ditëve të para të sezonit. Shkak është bërë gjendja e rëndë financiare, me paga të padhëna (të paktën kështu pretendohet nga të larguarit, ku një pjesë si braziliani Danilo Alvesh etj, edhe pse e nisin me kuqezinjtë në Vlorë, kanë firmosur me skuadra të tjera dhe vijojnë karrierën gjetkë). Klubi pretendon se është në rregull, por pranohet gjerësisht se asgjë nuk po shkon si duhet në kampin vlonjat. Skuadra mori një fitore me vlerë në fundjavën që lamë pas kundër Skënderbeut, por kjo fitore erdhi ndaj një ekipi që është gjithashtu në krizë. Në këto rrethana, gjendja në kampin kuqezi mbetet e paqartë, sidomos pas dy largimeve të fundit nga mbrojtësi Albi Alla dhe mesfushori Agustin Torasa. Të dy lojtarët kanë lënë mesazh në rrjetet sociale që po tërhiqen nga klubi vlonjat për të vijuar karrierën në një vend të madh aziatik dhe bëhet fjalë për kampionatin kinez. Natyrisht, jo në ligën e parë kineze, por në kampionatin e ligës së dytë.

Situata dhe largimet

Sikurse raportohet nga burimet pranë klubit vlonjat, vazhdon “eksodi” i lojtarëve kryesore te Flamurtari për shkak të pagave të prapambetura. Pas Bushiçit dhe Danilo Alveshit, nga klubi vlonjat janë larguar edhe mbrojtësi Albi Alla e mesfushori Agustin Torrasa. Konfirmimi vjen nga vetë futbollistët në fjalë nëpërmjet postimeve në rrjetin social “Instagram”. “Që sot nuk do të jem më pjesë e Flamurtarit. Falënderoj çunat e ekipit për këto 6 muaj të kaluara në mënyrë të shkëlqyeshme së bashku. Një grup shumë i fortë që do e mbaj mend gjatë. Falënderoj drejtuesit e klubit për mirëkuptimin dhe presidentin Sinan Idrizi për mbështetjen e tij në lidhje që karriera ime futbollistike të ecë përpara dhe duke mos më krijuar asnjë lloj pengese. Do t’ju jem gjithnjë mirënjohës, qytetit të Vlorës dhe “Flotës”, shkruan mbrojtësi. Edhe Torasa ka falënderuar grupin e lojtarëve me një postim të shkurtër për aventurën e tij te Flamurtari. Dy futbollistët pritet që karrierën e tyre ta vazhdojnë në kampionatin kinez ku kanë pasur ofertë nga një skuadër e kategorisë së dytë. Janë dy largime me peshë nga Flamurtari që ndikojnë drejtpërdrejt në rënien e cilësisë së grupit. Sidomos Torasa ka qenë një futbollist lider në mesfushë, së bashku me Bathën, ku argjentinasi shquhej për inkursionet e tij sulmuese, si lojtar mjaft teknik dhe që bën diferencën. Largimi i tij dhe i mbrojtësit Alla hap probleme në qendër të mbrojtjes dhe kjo është mjaft e rëndë.

E ardhmja

Pas largimeve të fundit, ku dy kualitete nuk janë më pjesë e grupit, Flamurtari është në hall serioz. Skuadra nuk e ka më cilësinë me të cilën mund të bëjë diferencën. Edhe pse e nisi sezonin si pretendent për titull, Flamurtari ka gjasa që për pak javë të bjerë në zonën e ftohtë të renditjes, kiu të rivalizojë për mbijetesë. Largimi i lojtarëve kualitativë do të sjellë rënien e cilësisë dhe për pasojë mungesën e rezultateve të dëshiruara, gjë kjo evidente që në këtë moment, pasi ecuria e skuadrës në këto katër ndeshje të para të fazës së tretë, pra nga janar e deri më tani, ka qenë aspak pozitive. I gjendur në kuotën e 33 pikëve, po kaq sa Skënderbeu i vendit të pestë, Flamurtari ndihet për momentin në pozita të mira në mestabelë, pore nëse Tirana fiton dy ndeshjet e radhës atëherë vihet në rrezik dhe kalon në grupin e ekipeve që luftojnë për mbijetesë. 

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 23:45

Përfaqësuesja shqiptare vazhdon grumbullimin e saj të pjesshëm për ndeshjet eliminatore të Euro 2020-s, ndaj Islandës në trasnfertë më 8 qershor dhe ndaj Moldavisë, më 11 qershor në “Elbasan Arena”.

Postuar: 22/05/2019 - 23:25

Përfaqësuesja gjermane e futbollit prezantoi ndryshime të rëndësishme në ndeshjet e ardhshme elim

Postuar: 22/05/2019 - 22:15

Duke nisur nga sezoni i ardhshëm, UEFA do bëjë disa ndryshime drastike në kompeticionin më të rën

Postuar: 22/05/2019 - 10:00

Mauricio Pochettino kërkon që të largohet nga Tottenham pas finalës së Champions League në 1 qe

Postuar: 22/05/2019 - 08:06

Vetëm pak ditë më parë ish-portieri i Portos, Iker Casillas ka pësuar një atak kardiak por fatm

Postuar: 22/05/2019 - 07:20

Barcelona ka gjasa të jetë skuadra më e fortë në botë sezonin e ardhshëm.

Postuar: 22/05/2019 - 07:19

Kukësi dhe Partizani po bëjnë llogaritë e sezonit, por i fituar deri tani është Partizani që e ka