BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Sport

Futbollistët më të spikatur të 2021-2022, Benzema kandidat për “Lojtari më i mirë i sezonit”

Futbollistët më të spikatur të 2021-2022, Benzema kandidat

UEFA ka zbuluar emrat që pritet të kandidojnë për çmimin e lojtarit më të mirë, pra lojtarit më të mirë të sezonit. Kemi të bëjmë me nominimet, sepse në këtë fazë është për momentin vlerësimi. Natyrisht që pritej të futej në listë edhe Mesi e Ronaldo, por ata nuk fituan gjë këtë sezon dhe nuk kanë kontribut thelbësor në ekipet e tyre. Pas një dominimi gati 15 vjeçar, më në fund Mesi e Ronaldo as llogariten fare në listë, ata nuk janë më lojtarë që bëjnë diferencën, apo lojtarë që të kenë lënë gjurmë në sezonin që lamë pas. Parë në këtë kuadër, UEFA i ka dhënë prioritet listës së lojtarëve që kanë fituar më shumë në sezonin që lamë pas, qoftë në aspektin e kampionatit ku aktivizohen, ashtu dhe në Ligën e Kampioneve të Europës apo të kompeticioneve të tjera të rëndësishme të Europës. Europës. Dhe Reali i Madridit është në qendër të vëmendjes për shkak të sukseseve që korri në sezonin e kaluar dhe lojtarët madrilenë me të drejtë janë me shumicë në këtë listë. Por jo të gjithë, sepse dferencën e ka bërë njëri dhe ai është sulmuesi Karim Benzema, praktikisht lojtari vendimtar në suksesin e Realit si në kampionat në Sanjë ashtu dhe në Europë. Në fakt, ka shumë lojtarë të Liverpulit të përfshirë në listën e të nominuarve sepse ishin finalistë në Champions. Karim Ben zema, Thibaut Courtois dhe Kevin De Bryjn janë tre të nominuarit kryesorë për çmimin e UEFA-s “Lojtari më mirë i sezonit 2021/22”. Fituesi do të shpallet, së bashku me trajnerin e vitit për meshkuj të UEFA-s dhe lojtarin dhe trajnerin e vitit për femra, gjatë ceremonisë së shortit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, në Stamboll, të enjten, më 25 gusht. Karlo Ançeloti, Josep Guardiola dhe Jurgen Klop janë tre të nominuarit me pikët më të larta për çmimin “Trajneri më i mirë”.

Futbollistët e nominuar

1 Karim Benzema

2 ThuibautKurtua

3 Kevin De Bryjn

Tënominuarit e tjerë

4 Robert Levandovëski (Bajern, tani Barcelona dhePolonia) – 54 pikë

5 Luka Modri? ??(Real Madrid &Kroaci) – 52 pikë

6 Sadio Mane (Liverpul, taniBajerndhe Senegal) – 51 pik

7 Mohamed Salah (LiverpuldheEgjipt) – 46 pikë

8 KlianMbapePSG dheFrancë) – 25 pikë

9 Vinicius Junior (Real Madrid dhe Brazil) – 21 pikë

10 Virgil van Dijk (LiverpuldheHolandë) – 19 pikë

11 Bernardo Silva (Man?esterSitidhe Portugal) – 7 pikë

12 Filip Kostic (Eintraht Frankfurt dheSerbi) – 7 pikë

13 Lorenzo Pellegrini (RomëdheItali) – 5 pikë

14 Trent Alexander-Arnold (LiverpuldheAngli) – 2 pikë

15 Fabinjo (Liverpuldhe Brazil) – 1 pikë

Trajnerët e nominuar:

1 KarloAn?eloti

2 Pep Guardiola

3 JurgenKlop

Teknikët e tjerëtënominuar:

4  OliverGlasner (Eintraht Frankfurt) – 75 pikë

5 UnaiEmeri (Vilarreal) – 74 pikë

6 HozeMurinjo (Roma) – 51 pikë