BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Sport

FSHF cakton datat e gjysmëfinales dhe finales në “play-off” të Superiores

FSHF cakton datat e gjysmëfinales dhe finales në

Kategoria Superiore po shkon drejt fundit, pasi nga gara e rregullt mbeten edhe 6 xhiro, kurse më tej skuadrat që zënë katër vendet e para kalojnë në “play-off”, pasi me formulën e re të kampionatit titullin nuk e fiton thjesht ekipi që renditet në vend të parë, por skuadra që arrin të jetë më e suksesshme në duelet direkte në “play-off”, sidomos kjo e vlefshme kur ekipet janë ngjitur me pikë me njëri-tjetrin. Egnatia, Vllaznia dhe Partizani kanë diferencë mes tyre pak pikë, 6 pikë nga vendi i parë në të tretin, kurse Vllaznia është vetëm dy pikë prapa Egnatias kryesuese. Deri në fund kjo diferencë mund të ngushtohet edhe më tej e nuk përjashtohen surprizat. Në këto rrethana, gara për titullin mbetet e hapur të paktën për këto tre skuadra rivale. Por emocione ka dhe në Kupë, aty ku Vllaznia, Tirana, Kukësi dhe Egnatia po rivalizojnë për dy vendet finaliste. Më afër duket të jenë Kukësi dhe Egnatia që dominuan në duelet e para.

Kalendari i garave

Departamenti i Garave në FSHF ka vendosur datat për ndeshjet e “Final 4”, ku do të përcaktohet ekipi kampion në “Abissnet Superiore” dhe ekipet që marrin pjesë në kualifikueset e UEFA Europa Conference League. Të gjitha ndeshjet do të zhvillohen në stadiumin “Air Albania”, në periudhën 17-26 maj. Gjysmëfinalja e parë do të zhvillohet më 17 maj, duke nisur nga ora 20:00, ndërsa gjysmëfinalja tjetër në po të njëjtën orë, më 19 maj. Finalja për vendin e tretë/katërt është programuar të luhet më 24 maj, ora 19:00, ndërsa finalja e madhe për titullin kampion më 26 maj, ora 19:00. Sa i takon shortit të “Final 4”, ai do të zhvillohet në përfundim të sezonit të rregullt të “Abissnet Superiore”.

“Final Four”, funksionet

Ekipet pjesëmarrëse - 4 vendet e para të “Abissnet Superiore” në përfundim të kampionatit të rregullt. Shorti - Ekipet ndahen në dy vazo, vazo 1 (vendi i parë dhe i dytë), vazo 2 (vendi i tretë dhe i katërt) dhe përmes shortit përcaktohen çiftet gjysmëfinaliste. Gjysmëfinalet - Kalimi në finale përcaktohet në 90 minuta. Ekipet fituese kalojnë në finalen për titullin kampion. Në rast barazimi në gjysmëfinale, në finale kualifikohet ekipi i renditur në vendin e parë/dytë. Finalet - Ekipet e kualifikuara nga gjysmëfinalet luajnë për titullin kampion, ndërsa ekipet humbëse për vendin e tretë.

Fitimet e klubeve

Vendi i parë në FINAL 4: Pjesëmarrje në turin e parë kualifikues të Champions League; Vendi i dytë në FINAL 4: Pjesëmarrje në turin e parë kualifikues të Conference League; Vendi i tretë në FINAL 4: Pjesëmarrje në turin e parë kualifikues të Conference League; Vendi i katërt në FINAL 4: Pjesëmarrje në turin e parë kualifikues të Conference League nëse Kupa e Shqipërisë fitohet nga një prej tre ekipeve të para në Final 4. Mbetet të shihet deri në fund se si do të operojë FSHF për mbarëvajtjen e aktivitetit, pasi një garë e tillë “play-off”-i në Superiore do të rrisë së tepërmi adrenalinën, pasi fut në garë për trofeun plot katër ekipe.