Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

FSHF i hap rrugën shtimit të lojtarëve të huaj, “përzë” policinë nga stadiumet

Postuar: 15/08/2018 - 07:29

Federata Shqiptare e Futbollit organizoi ditënm e djeshme një takim me përfaqësuesit e klubeve, ku iu kushtua vëmendje sezonit të ri që është në prag dhe mundësive për të përmirësuar performancën e klubeve dhe rritjes e cilësisë sportive. Me rëndësi mund të cilësohen dy gjëra themelore: së pari FSHF vendosi që klubet duhet të marrin masat vetë që të menaxhojnë ndeshjen nga ana e sigurisë dhe rrjedhimisht kjo do të thotë se policia e shtetit nuk do të ruajë më rendin në stadiume. Këtë detyrë do ta bëjnë stjuartët që do të paguhen nga vetë klubet. Së dytti, një vendim i rëndësishëm i pritshëm është ai i shtimit të lojtarëve të huaj, pasi shumica e klubeve kanë propozuare të ndryshojë rregullorja dhe të shtohet numri i lojtarëve vtë huajq ë kanë të drejtë aktivizimi në fushë. kjo pikë është shqoëeruar me debat të fortë, por zyrtarët e federatës pranuan se kërkesa ka shanse maksimale të miratohet në Komitetin Ekzeklutiv që do të mbilidhet së shpejti.

Policia largohet nga stadiumet

Përfaqësuesit e klubeve të Kategorisë Superiore ishin në një mbledhje në ambientet e Federatës Shqiptare, ku u diskutuan çështje të organizimit të ndeshjeve dhe mbarëvajtjes së garës. Të pranishëm ishin edhe Sekretari i FSHF-së, Ilir Shulku dhe zëvendës presidenti i FSHF-së, Edvin Libohova, ndërsa u mor një vendim shumë i rëndësishëm. Kështu që nga ndeshja e hapëse e të premtes në Korçë, mes Skënderbeut dhe Partizanit, por edhe të gjitha takimet në vijim, në ambientet e stadiumit nuk do të jenë të pranishme forcat e Policisë së Shtetit. Klubet pritëse do të jenë të detyruara të kontaktojnë polici private, për të garantuar mbarëvajtjen e ndeshjeve, brenda ambienteve të stadiumit. Sa i përket Policisë së Shtetit, kjo e fundit do të jetë e pranishme vetëm në ambientet jashtë stadiumit, për të shmangur përplasjet mes tifozërive dhe për të qenë gati për të ndërhyrë në raste emergjente. Gjithashtu, sekretari i FSHF-së, Shulku kërkoi që klubet të marrin masat për të pajisur me kamera sigurie ambientet e brendshme të stadiumeve, ndërsa tha se duhen marrë masat, që aty të mos qarkullojë asnjë person i paautorizuar dhe pa bexhen identifikuese në qafë.

Shtohet numri i të huajve

Së shpejti Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së do të miratojë në rregullore shtimin e numrit të lojtarëve të huaj. Nga katër që është aktualisht pritetr të bëhet pesë, por nuk përjashtohet mundësia të bëhet gjashtë, sepse klubet e kanë kërkuar këtë gjë. Sikurse shkruajnë edhe mediat sportive në tërësi, janë 8 klube të Superiores (me përjashtim të Laçit dhe Kastriotit që nuk kanë dhënë mendimin e tyre), që kanë dorëzuar kërkesën për shqyrtim nga Ekzekutivi që të ndryshohet rregullorja e garës. “Sa i përket shtimit të lojtarëve, nga Komisioni i Garave ka ardhur propozim me firmat e 8 klubeve. Komiteti Ekzekutiv mblidhet pasnesër dhe kjo është një nga temat e diskutimeve, për të cilën do të ketë një vendim. Meqë federimet mbyllen me 31 gusht, ndonëse kampionati fillon këtë javë, klubet kanë kohë të bëjnë lëvizjet e rastit nëse miratohet”, u shpreh sekretari Ilir Shulku. Zëvendëspresidenti i FSHF, Edvin Libohova, dukej thuajse i sigurt që ky propozim do të miratohej. “Zakonisht propozimet e bëra nga Komisioni i Garave janë miratuan, ne mendojmë se ky sugjerim i klubeve do të miratohet edhe këtë radhë”, tha Libohova i cili është përgjegjësi i caktuar nga Ekzekutivi i FSHF për mbarëvajtjen e kampionatit. Duke llogaritur se prej vitesh futbollistët nga Kosova dhe ato nga Maqedonia luajnë si vendas në Suepriore, me ndryshimin e ri, nuk është çudi që klubet e Superiores së shpejti të hedhin në fushë një rreshtim me asnjë futbollist të prodhuar nga akademitë në Shqipëri. /Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/01/2019 - 07:27

Mauro Ikardi do të vijojë të mbetet pjesë e Interit edhe në vazhdim, pasi klubi italian njoftoi dje se është arritur një marrëveshje midis palëve me “bekimin” e familjes Zhang, e cila kishte dhënë “o

Postuar: 24/01/2019 - 07:26

Mbrojtësi Berat Gjimshiti ishte në qendër të vëmendjes së mediave sportive italiane gjatë ditëve

Postuar: 24/01/2019 - 07:25

Kryendeshja e ditës së djeshme në Kupën e Shqipërisë, Tirana-Flamurtari, nuk u mbyll.

Postuar: 23/01/2019 - 22:02

Barcelona e ka zyrtarizuar sot transferimin e Frenkie De Jong nga Ajaxi për 75 milionë euro.Mesfu

Postuar: 23/01/2019 - 21:20

Paris Saint-Germain i bashkohet listës së klubeve që interesohen për José Mourinho për sezonin e

Postuar: 23/01/2019 - 18:58

Pas blerje së Kevin Princ Boateng, Barcelona ditën e sotme ka blerë dhe mesfushorin e Ajaksit, Fr

Postuar: 23/01/2019 - 18:37

Sporti i mundjes, ka qenë një burim argëtimi i njerëzve, i praktikuar që në shekullin VIII Para