BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Sport

"Gëzuar Vitin e Ri 1982” shfaqet në “TIFF 2022”, një film që përpiqet të kujtojë në të shkuarën

"Gëzuar Vitin e Ri 1982” shfaqet në “TIFF

Filmi “Gëzuar Vitin e Ri 1982” përpiqet të kujtojë në të shkuarën komuniste në vendin tonë. Një film me regji nga Sokol Keraj, që u shfaq në “Tirana International Film Festival” në Tiranë. Regjisori Sokol Keraj është një nga emrat e njohur me punën e tij me filmat që ka sjellë deri tani dhe këtë herë solli në “TIFF 2022” një prodhim kinematografik, ku është bashkëskenarist me nënën e tij Mjaftore Keraj. Regjisori tregon se ndër të tjera është dhe një film rreth memories. “Filmi përpiqet të kujtojë në të shkuarën komuniste (saktësisht fundvitin e vitit 1981 dhe ditën e parë të vitit 1982) përtej butaforive dhe karikaturave të realizmit socialist ku vetëm për realizëm nuk bëhej fjalë, si edhe larg një vizioni ideologjik, në sensin politik ndaj të shkuarës, i jep një protagonizëm fëminor një periudhe për të cilën vetëm të pushtetshmit, të rriturit dhe më vonë viktimat kanë treguar variantin e tyre. Është një film që demokratizon në këtë kuptim memorien. Ndër të tjera është një film rreth memories dhe rolit të saj si i vetmi mekanizëm dhe proces për të paralajmëruar trupëzimin tekanjoz të së keqes”, shprehet regjisori Sokol Keraj, për filmin e tij. Si regjisor Sokol Keraj e vlerëson pjesëmarrjen në festivale filmi. Sipas tij, festivalet janë praktikisht jeta reale e filmave të shkurtër. “Është mundësia e takimit me ekranin, me sallën e kinemasë, me publikun, është ora e së vërtetës, përgjigja ndaj pritshmërive dhe manifestimi i të papriturave. Filmi kompletohet me publikun dhe në të njëjtën kohë kompletohet prej tij, pasi publiku krijon të pathënën, të padukshmen, të patreguarën në film nëse ti si autor i ke lënë atij, publikut, një shteg krijimtarie. Kështu një pjesë e kufizuar e quajtur film shndërrohet në një vepër të pakufizuar në takimin me fuqinë krijuese të audiencave të çfarëdo lloji, kohe dhe gjeografie”, thotë regjisori. Publikut i flitet me historinë Publiku shqiptar për regjisorin Sokol Keraj është më i veçanti, por sipas tij edhe më i vështiri. Kjo sepse sipas tij, me këtë film i flet shqip. “I flas me historinë dhe me kujtesën e tij, me fizionominë e tij dhe si i tillë është më rezistent ndaj imagjinares mbi konkreten. Por ka edhe një publik të ri për të cilin mund të jetë krejt e largët, e huaj dhe e parrokshme ajo çfarë unë tregoj, duke i shpënë drejt imagjinimit të formave të reja të ekzistencës qoftë ajo edhe në të shkuarën e pajetuar”, tregon regjisori. Filmi është një bashkëprodhim shqiptaro-kolumbiano-rumun. Regjisori Sokol Keraj tregon se në Shqipëri “Sofilms” i producentes Lorina Pepo, qe ai që paraqiti projektin në QKK dhe që rezultoi fitues në konkursin e 2019. “Nga ana rumune patëm mbështetjen e drejtorit të fotografisë Peter Velviov dhe inxhinierit të zërit Cristian Grigore (një pjesë e realizuar nga Dorian Koçiu), si dhe pjesëmarrjen e aktorit të njohur rumun Dan Bordeianu. Në Kolumbi u krye e gjithë pjesa e montazhit me në krye Carlos Marciales dhe etalonazhit si dhe një pjese e pjesës krijuese të zërit që e përfundoi francezi Nicolas Verhaege i rekomanduar nga Eol Çashku, i cili përveçse bashkëdrejtor fotografie është edhe bashkëprodhues i filmit së bashku me “Orafilm””, tregon regjisori Sokol Keraj. Sa i takon xhirimeve në Laç, regjisori tregon se u kryen në kushte të vështira. Por ai thotë se duket se ky film ka mbledhur si dikur në ndërrimin e viteve. “Nëna ime, Mjaftore Keraj, është bashkëskenariste. Në një farë mënyre ky film na ka mbledhur si dikur rreth tavolinës së Vitit të Ri. Aty është babai im, Ruzhdi Keraj, kompozitor, vëllai im Skerdjano Keraj, violinist, djali im, Kristian Keraj Sandino, asistent produksioni”, tregon ai. “Gëzuar Vitin e Ri 1982” u shfaq në TIFF edicioni i 20-të, që sonte ka dhe mbrëmjen e fundit.