BREAKING NEWS

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen reagimi i ministrit të Jashtëm: Hipokrizi, Kosova pjesë e Serbisë!

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e përbashkët: Vëllezërit nga Kosova kanë paguar oligarkët për të ardhur në tokën amë! Ballkani Hapur tradhtia më e madhe

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e
x
BREAKING NEWS

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën thirrjen e fortë Bashkisë dhe e paralajmëron

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën
x
BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x
BREAKING NEWS

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin Kurti ‘thumbon’ Ramën në 110-vjetorin e pavarësisë: Të përfshihemi në çështjet e njëri-tjetrit, por jo për të penguar

“Duhet të jemi më shpesh bashkë!”, mesazhi Albin
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe bën thirrjen e fortë: Serbia po blen armatime, të ndalojmë menjëherë influencën ruse dhe kineze

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe
x

Sport

'Gjunjëzohet FIFA'/ Botërori 'i ndaluar' në Katar, nga alkooli, puthjet e tek qasjet homoseksuale

'Gjunjëzohet FIFA'/ Botërori 'i ndaluar' në

Për herë të parë në histori, një Botëror zhvillohet në vendet arabike, në Katar, një vendim shumë i fortë nga FIFA që solli një efekt domino shumë të madh, deri tek arrestimi i ish presidentit Balter dhe përfshirja e politikës, akuza të forta që vijuan në çdo moment. Ky nuk është një Botëror si gjithë të tjetër, përkundrazi është një Botëror unik në çdo aspak, duke nisur nga periudha në të cilën po zhvillohet, nëntor-dhjetor, dhe deri tek mënyra e organizimit, gjërat që ndalohen dhe shumë detaje të tjera.

Pa frikë, ky mund të konsiderohet si Botërori i ndalur, pasi shumë gjëra në Katar janë tabu, të ndalura me ligj. Zyrtarisht është ndalur konsumimi i alkool në të tetë stadiumet ku do të zhvillohet ky turne, mund të shiten vetëm birrë pa alkool.

Jo vetëm alkooli, ne Katar ndalohen, puthjet në vendet publike, marrëdhëniet seksuale jashtë martesore, homoseksualiteti, pornografia apo mishi i derrit. Pavarësisht këtyre kushteve që vendi organizator kërkon ti imponoje me çdo kusht, presidenti i FIFA, Gianni Infantino nuk e bënë dramë:

“Personalisht mendoj se tifozët mund të mbijetojnë 3 orë pa pirë alkool”, u shpreh Infantino, duke befasuar jo pak me deklaratën e tij, ku nuk i bën përshtypje as fakti që 6500 persona kanë vdekur gjatë ndërtimit të stadiumeve: “Sot ndihem katarian, sot ndihem arab, afrikan, sot ndihem gay, sot ndihem një punëtor migrator. Sigurisht nuk jam asnjë prej tyre, por di se çfarë do të thotë të jesh i diskriminuar, jam bullizuar që fëmijë. Për një gjë jam i sigurt u shpreh Infantino, ky do të jetë Botërori më i bukur që kemi parë ndonjë herë.