BREAKING NEWS

Asnjë viktimë, bien infektimet në vend, MSH përditëson të dhënat: Ja sa raste të reja u shënua në 24 orët e fundit nga koronavirusi

Asnjë viktimë, bien infektimet në vend, MSH përditëson
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama jep një tjetër lajm fantastik

Kryeministri Rama jep një tjetër lajm fantastik
x
BREAKING NEWS

Pas dënimit me 2 vite burg të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, Rama jep mesazhin e fortë në France 24, paralajmëron ndryshimin e madh: Do të bëjmë çfarë është e mundur që...

Pas dënimit me 2 vite burg të ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, Rama
x
BREAKING NEWS

Zbardhen emrat! Kush janë dy vëllezërit dhe i riu nga Tepelena që donin të vrisnin biznesmenin e njohur në Sarandë?

Zbardhen emrat! Kush janë dy vëllezërit dhe i riu nga Tepelena
x

Sport

Gravina kërcënon Juventusin: Hiq dorë nga Superliga Europiane, ndryshe përjashtohesh nga Serie A

Gravina kërcënon Juventusin: Hiq dorë nga Superliga Europiane,

Si të mos mjaftonin problemet me renditjen, ku rrezikohet që të mbetet jashtë zonës Champions, apo dhe disfata e rëndë ndaj Milanit dy ditë më parë, për Juventusin po vijnë vazhdimisht lajme të këqija. Një paralajmërim për përjashtim nga serie A i erdhi sërish dje nga kreu i federatës italiane të futbollit, Gabriele Gavrina, i cili insiston që Juventusi të largohet një herë e mirë nga projekti i Superligës Europiane, një projekt që u shkatërrua nga UEFA dhe federatat anëtare të saj, por që klubet e Realit e të Juventusit nuk heqin dorë, duke insistuar që projekti të shkojë përpara. Pra, e thënë ndryshe, Juventusi mund të përjashtohet nga kampionati nëse qëndron në Superligë. Kërcënimi i fortë nuk është një aludim mediatik, por një deklaratë e qartë e një prej njerëzve më të rëndësishëm të futbollit italian, siç thamë e presidentit të Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina. Në një intervistë të gjatë ku foli për problematikat e futbollit, Gravina konfirmoi se në bazë të rregullave të qarta të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, atij Italian dhe Federatës së futbollit, bardhezinjtë nuk mund të jenë pjesë e kampionatit për sezonin e ri, nëse nuk heqin dorë nga Superliga Europiane. “Nëse në momentin e regjistrimit në kampionatin e ri të Serisë A, Juventusi do të jetë ende në Superligë, atëherë do të përjashtohet. Ka një rregull të qartë dhe preciz të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, dhe më pas edhe në statutet e Komitetit Olimpik italian dhe të Federatave. Nëse një klub nuk e pranon këtë princip, më vjen keq, por atëherë do të jetë jashtë. Gjithsesi unë shpresoj që kjo luftë force të pushojë shpejt”, u shpreh Gravina. Superliga Europiane ishte një nismë e 12 prej klubeve më të mëdha europiane, e cila zgjati më pak se 72 orë, pasi deri tani 9 prej tyre kanë hequr dorë nga projekti dhe vetëm Juventus, Real Madrid e Barcelona nuk janë dorëzuar ende. “Shpresoj që kjo mosmarrëveshje të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur: të gjithë jemi lodhur pak nga këto qëndrime të kundërta dhe luftës midis këtyre tre klubeve dhe UEFA-s. Shpresoj të jem në gjendje të ndërmjetësoj midis bardhezinjve dhe UEFA-s. Kjo nuk është diçka e mirë për futbollin ndërkombëtar, për futbollin italian dhe për vetë Juventusin”, nënvizoi ai. Norma anti-Superligë, e miratuar së fundmi parashikon përjashtimin nga kampionati i Serisë A për ata që përqafojnë projekte që nuk janë në përputhje me parimet e futbollit të promovuara nga UEFA dhe FIFA. “Ne kemi thënë tashmë se Federata e Futbollit respekton rregullat dhe këto parashikojnë mospjesëmarrje në kampionat nëse parimet e vendosura nga federata dhe UEFA nuk pranohen”, shtoi më tej Gravina.