BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Sport

Hapje spektakolare, Italia mposht Turqinë në duelin e parë të Euro-2020

Hapje spektakolare, Italia mposht Turqinë në duelin e parë

“Axurrët” fituan 3-0 përballë kombëtares turke në takimin e parë të këtij Europiani, të zhvilluar në stadiumin “Olimpico” të Romës

Pas 15 muajsh pandemie të koronavirusit, që kushtëzoi mjaft aktivitete sportive dhe shkaktoi një krizë të paparë në mbarë botën, duket më në fund se futbolli po i kthehet normalitetit dhe ndodh kjo me një aktivitet që ishte shtyrë për një vit, pikërisht Kampionatin Europian 2020. Ndeshja hapëse u luajt mbrëmjen e djeshme, në kuadër të grupit A, midis Italisë dhe Turqisë, zhvilluar në stadiumin “Olimpico” të Romës. Ndeshjes i parapriu një spektakël i vërtetë ngjyrash e fishekzjarrësh, ku hyrjes së tifozëve në stadium u paraprinë dy lojtarë të mëdhenj të Romës e Lacios (por edhe Milanit), si Françesko Toti e Alesandro Nesta, fitues të Botërorit 2006 në Gjermani. Mbi qiellin e “olimpicos” fluturoi flota e avionëve luftarakë që lëshuan trengjyrëshin, që simbolizojnë flamurin italian. Sa i takon ndeshjes, ishte një duel mjaft i rivalizuar, ku në pjesën e parë të dyja skuadrat studiuan njëra-tjetrën dhe u përpoqën të mbyllnin sa më shumë hapësirat, duke i krijuar vështirësi kundërshtarit në kontrollin e topit. Për pasojë, pjesa e parë e ndeshjes nuk prodhoi gola e përfundoi me rrjeta të paprekura 0-0. Në pjesën e dytë do të vinte shpërthimi i përfaqësueses italiane, e cila jo vetëm e kontrolloi lojën dhe rriti tempin e saj sulmues, por ia doli të shënojë e ta fitojë me meritë ndeshjen. Në fakt, turqit gabuan në minutën e 53-të, kur Demiral shënoi autogol, duke u dhënë përparësinë italianëve. Në minutën e 66-të, pas një aksioni të gjatë e me shumë pasime, topi i goditur nga një sulmues hde i grushtuar nga portiere turk kthehet sërish në zonë tek këmbët e Imobiles, i cili i ndodhur fare pranë portës nuk e ka të vështirë ta shtyjë sferën në rrjetë. Ky gol u dha qetësinë e duhur “axurrëve”, që tani u mbetej të administronin lojën. Turqit, të gjendur në disavantazh u hodhën në sulm për të kërkuar të linin gjurmë, por nuk kishin as forcën dhe as qetësinë e duhur në veprimet sulmuese. Dalja para u shkaktoi probleme në mbrojtje dhe ishte Insinje që përfitoi nga një rast i tillë në minutën e 79-të, duke shënuar golin e tretë për Italinë. Pra Italia fitoi 3-0 dhe hodhi një hap drejt kualifikimit. Ndeshja tjetër e këtij grupi do të luhet sot midis Uellsit e Zvicrës.