BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Sport

Historia e Majk Tajsonit me tigrat, nga kafshimi i krahut tek denoncimet e fqinjëve

Historia e Majk Tajsonit me tigrat, nga kafshimi i krahut tek denoncimet e

Majk Tajson njihet jo vetëm për grushtet e fortë, por edhe për dobësitë dhe hobet e tij jashtë ringut. Një nga boksierët më të mirë të historisë i çuditi të gjithë kur vendosi të blinte tre tigra, që i mbante në rezidencën e tij në Las Vegas. Kenia, Storm dhe Boris, siç i quajti Tajson, u adoptuan pasi boksieri u lirua nga burgu ku vuajti dënimin për abuzim seksual me një vajzë 18-vjeçare. Vetë Tajson e tregoi historinë për podcastin e “Hotboxin”: “Isha në burg dhe duke folur me një nga miqtë e mi, ai më tha se një shoku i tij i kishte borxh para: “Nëse nuk më jep paratë, do të marr disa nga makinat dhe do t’i ndërroj me kafshë.” i thashë: Çfarë kafshësh? Ai tha: “Kuaj dhe gjëra të tjera. Majk, ata kanë gjithashtu disa tigra dhe luanë të bukur”. Kjo bisedë ishte fillimi i blerjes së kafshëve ekzotike: “I thashë: Pse nuk më porosit nja dy? Do të dal nga burgu pas nja dy muajsh. Kështu që kur u ktheva në shtëpi, kisha dy këlyshë tigri”. Boksieri rrëfeu gjithashtu se kishte guxuar të flinte me tigrat, diçka shumë e rrezikshme, por jo për Majkun e asaj kohe. “Unë isha shumë idiot në atë kohë. Nuk ka asnjë mënyrë për t’i zbutur plotësisht këto mace të mëdha. Ato të vrasin rastësisht, nuk është se përpiqen ta bëjnë, e bëjnë rastësisht”, shtoi ai. Por tigrat ishin jetëshkurtër në pronën e Majkut për shkak të incidenteve të ndryshme. Boksierit iu desh t’u thoshte lamtumirë tigrave të parë të tij për shkak të një frike: “Një herë, po i bëja një gjilpërë tetanozi dhe ai më kafshoi. U tremba. Më mbyllën plagën me shtatë qepje, kështu që vendosa t’i largoja.” Ish-menaxheri i Mike Tysonit, Shelly Finkel, zbulon anekdotën më të çuditshme me tigrat e ish-boksierit. “Prona e Majkut në Las Vegas ishte midis dy shtëpive dhe në njërën anë jetonte një burrë që kishte dy qen. Majku vendosi të bënte një shëtitje me një nga tigrat, që e pa qenin dhe u ngjit në mur për ta ngrënë”, – shpjegoi menaxheri. – “Burri po shikonte nga dritarja, duke parë sesi tigri po përpiqej të hante qenin e tij dhe Majku ndërkohë po përpiqej ta shtynte poshtë. Në fund, Majku ia doli ta shpëtonte qenin”, shpjegoi Shelly. Por historia nuk mbaron me kaq, sepse ish-menaxheri Tyson shpjegoi se në mbrëmje kishte marrë një telefonatë: “Tyson më telefonoi dhe më tha: “Shoqëria Amerikane për Parandalimin e Mizorisë ndaj Kafshëve ka ardhur në shtëpinë time sepse nuk mund t’i mbaj tigrat në robëri. Si e morën vesh?”, pyeti Tyson. Unë i thashë: “Si e kanë zbuluar? Fqinji yt pa njërin prej tigrave të tu që kërceu mbi mur për të ngrënë qenin”. Majku pagoi 250 mijë dollarë për një person të cilit tigri i këputi krahun.