Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hysaj bën gati “valixhet”, Napoli nuk e ka në projektin e së ardhmes

Postuar: 20/02/2019 - 07:16

Elseid Hysaj po përjeton sezonin më të vështirë në Serinë A që kur nisi karrierën në Serinë A italiane. Ai nuk shihet nga trajneri Karlo Ançeloti si futbollist i projektit të trajnerit dhe po e sheh veten herë pas here në stol, duke mos qenë aspak i preferuar në krahun e djathtë të mbrojtjes, pozicion të cilin ia ka rrëmbyer francezi Malkuit. Në fakt, gazeta “Mattino” me qendër në Napoli, shkruante dje se lojtari shqiptar po shqyrton vetëm mundësinë e largimit dhe pavarësisht se kjo mundësi nuk u krijua në janar, e sigurt është se në qershor ai do të përfundojë në një klub larg Napolit e madje me gjasë edhe jashtë Italisë. Ndërkohë, ecuria e Hysajt lidhet domosdoshmërisht me ecurinë e skuadrës së Napolit, ku formacioni i Ançelotit gjendet 13 pikë prapa Juventusit kryesues. E megjithatë, Hysaj po bën gati “valixhet” që tani, sepse në qershor ai pritet të kalojë në një klub tjetër. Edhe pse pista “Çelsi” duket e pamundur për momentin, deri në qershor shkodrani mund ta ketë gjetur alternativën e duhur.

Ndryshimi i pozicionit dhe ftohja me Ançelotin

Pasi sezonin e kaluar e humbi titullin vetëm në javët e fundit, këtë sezon Napoli ka dështuar në garën për të rivalizuar me Juventusin duke qenë se nuk po kalon një moment të mirë megjithëse renditet në vendin e dytë në kampionat. Ambicia e Aurelio De Laurentisit për të fituar një titull kampion, mund ta detyrojë presidentin që në verë të bëjë shpenzime kolosale për të riformatuar skuadrën. Kështu, pas largimit të Hamshik, mund të ketë edhe shumë largime të tjera ku sirena kineze bien edhe për belgun Dries Mertens. Ofertat nga Kina nuk kanë munguar për Mertens dhe shumë shpejt, mund të zyrtarizohet edhe largimi i tij duke qenë se vetë klubi i Napolitm, po përfiton shuma të konsiderueshme nga shitja e tyre në Kinë. “Mattino” raporton se një tjetër largim në verë është edhe shkodrani Elseid Hysaj i cili ka humbur terren te Napoli dhe francezi Malkuit është i preferuari i Ançelotit. Në kushte të tilla, klubet e interesuara për Hysajn mund të nisin në verë bisedime konkrete për të duke qenë se Napoli është i gatshëm ta shesë, por sërish pretendohet shlyerja e klauzolës që është 50 milionë euro, ose një shumë afërsisht sa klauzola (për klubet italiane nuk ekziston klauzola).

Mbrojtësi/ Herdi Prenga ndryshon skuadër, kalon në Letoni

Një nga lojtarët e skuadrës kombëtare Shpresa, Herdi Prenga, ka ndryshuar kampionat, duke kaluar nga Kroacia në Letoni, tashmë me një skuadër të kryeqytetit letonez. Kjo do të jetë një aventurë e re në karrierën e mbrojtësit të përfaqësueses shqiptare. Futbollisti i cili vitin e kaluar debutoi edhe me Kombëtaren A duke u aktivizuar në ndeshjet e Ligës së Kombeve ndaj Izraelit e Skocisë, largohet nga kampionati kroat ku është aktivizuar në vitet e fundit, për të shkuar në kampionatin letonez. Prenga, djali i trajnerit të Laçit, Besnik Prenga, ka nënshkruar për dy vite me skuadrën e FC Riga, ekipi i cili ka fituar kampionatin në sezonin e kaluar dhe shpreson që të mbrojë atë edhe në këtë edicion. Klubi letonez ka ndjekur me interes paraqitjet e Prengës me Inter Zapresiç në kampionatin kroat dhe ka vendosur që të nënshkruajë me futbollistin duke finalizuar transferimin gjatë këtyre ditëve. Për Prengën kjo është një mundësi e mirë që të tregojë veten edhe në arenën evropiane pasi FC Riga do të luajë këtë vit në Ligën e Kampioneve për herë të parë në historinë e saj, duke qenë pjesë e raundit të parë kualifikues të turneut. Në edicionin e kaluar, FC Riga debutoi në arenën ndërkombëtare me praninë në Ligën e Europës. Në fakt, FC Riga është një nga klubet më të reja në historinë e futbollit në Letoni, pasi është krijuar vetëm në vitin 2014 dhe brenda një kohe të shkurtër ka arritur të ngjitet në majën e futbollit në këtë vend.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/08/2019 - 17:03

Zyrtare klubi i Bayern Munich arrin marrëveshjen me Barcelonën për sulmuesin brazilian Philippe Coutinho.

Postuar: 17/08/2019 - 07:31

Trajneri i Realit të Madridit, Zinedin Zidane, ka bërë një hap prapa dhe i “lutet” su

Postuar: 17/08/2019 - 07:28

Merkato e verës po shkon drejt fundit dhe klubet e Superiores po nxitojnë të përmbushin objektiva

Postuar: 17/08/2019 - 07:26

Në sezonin e ri vetëm tri skuadra do të luftojnë për titullin.

Postuar: 16/08/2019 - 18:52

Eden Hazard nuk do të udhëtojë me Realin për transfertën me Celta Vigon në javën e parë të La Lig

Postuar: 16/08/2019 - 07:30

Mesi apo Ronaldo do ta fitojë “Topin e Artë”?