Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

I bëjnë presion të largonte Josën, Prishtina: S’jemi ekip lagjesh, trajneri qëndron

Postuar: 19/09/2018 - 07:30

Kosova po i merr trajnerët më të mirë dhe lojtarët më të mirë të kampionatit shqiptar. Ky është edicioni i dytë me radhë që klubet kosovare po insistojnë të marrin trajnerë të aftë nga Shqipëria, duke shpresuar të rrisin performancën dhe nivelin sportiv të tyre. E nisën fillimisht me Starovën dhe Josën, për të vijuar merr Maganin, Shkëmbin e së fundmi dhe me Shpëtim Duron që mori drejtimin e kampionëve të fuqi të ligës kosovare, Dritës. Por ndërsa një pjesë përshtaten mirë dhe kanë ambiciet e tyre, te Prishtina kanë nisur të “mërziten” me Mirel Josën, dhe nuk kanë munguar zërat që kërkojnë largimin e teknikut tiranas. Gjatë ditës së djeshme, portale të shumta sportive dhe media online në tërësi shkruan për mundësinë e një shkarkimi të shpejtë të Josës dhe emërimin në krye të FC Prishtinës të Gentian Mezanit. Dukej diçka e realizueshme, për më tepër që mediat në Prishtinë e bënë fakt të kryer. Ishin pikërisht këto zëra dhe informacione që detyruan klubin e bardheblu të Prishtinës që të dalë pasdite me një qëndrim të qartë e të prerë, që Mirel Josa nuk do të shkarkohet dhe se klubi as e njihte fare Mezanin, duke hedhur kështu poshtë zërat për një lëvizje të tillë. Si të mos mjaftonte kjo, vetë klubi kosovar nxitoi dje pasdite të deklaronte se Mirel Josa mbetet trajner i skuadrës së Prishtinës. Dhe këtë deklaratë e bëri as më pak e as më shumë se vetë presidenti i klubit, Remzi Ejupi. Në fakt, ka reaguar me një deklaratë të gjatë, botuar në faqen zyrtare të klubit kryeqytetas për zërat që “shkarkojnë” trajnerin Mirel Josa. Ejupi ka mohuar kontaktet me trajnerin vlonjat, Gentian Mezani, madje këmbëngul se nuk e ka takuar asnjëherë në jetën e tij këtë emër. “Nuk e njoh dhe as që jam takuar me personin në fjalë, që paskan aluduar portalet, Gentian Mezanin. Në fakt, tash pse unë njoh shumë njerëz të sportit dhe jam i rrethuar me ta nuk ka asnjë domethënie. Takohem me shumëkënd, me të cilët kam miqësi, por edhe me të tjerë që mund të jenë afër tyre dhe kjo nuk do të thotë asgjë. Ne kemi kryetrajner, ai është Mirel Josa, me të cilin kemi kontratë trevjeçare. Prishtina nuk është klub lagjesh që t’i ndërrojë trajnerët çdo tre-katër javë, apo për qejfin e dikujt. Me Josën kemi projekt afatgjatë dhe serioz. Josa nuk ka ardhur të dëshmohet në Prishtinë. Ai është dëshmuar shumë më herët para nesh. Ai ka dëshmuar me sukseset në Shqipëri e sidomos me paraqitjet në Europë. Ai ka ardhur që krejt atë bagazh të përvojës së tij ta sjellë tek ne”, shkruan Ejupi në faqen zyrtare të klubit. Më tej ai thotë se i mirëkupton fansat dhe shpreson që situata të përmirësohet e madje ka bindjen se suksesi do të vijë shumë shpejt. “Po ashtu i mirëkuptojmë brengat dhe njëkohësisht dëshirat e adhuruesve tanë e veçmas “Plisave” për fitore, me të cilët jemi në një rrugë dhe e duam suksesin së bashku, por ju lusim të na mirëkuptoni dhe të na besoni, të keni pak durim, sepse gjithçka do të vijë në vendin e vet, sepse jemi në rrugën e duhur dhe të drejtë. Josa ka kontratë tre vjeçare me ne, sikurse ne që i besojmë, duam që edhe ju ta mbështesni atë dhe klubin maksimalisht. Vetëm të bashkuar do t’ia dalim”, vijon deklaratën e tij Ejupi. Në vijim të deklaratës së tij ai thotë se këto sulme që i bëhen klubit kanë prapavijë nga rivalët, që duan të shpërqendrojnë Prishtinën në prag të duelit të rëndësishëm me Gjilanin. “Këto shkrime i shoh si sulme për të na shpërqendruar para ndeshjes së nesërme me Gjilanin. Por nuk do t’ia arrijnë asnjë prej këtyre portaleve nga Kosova apo Shqipëria. Nuk do të bëjmë gabime të tilla, siç ndoshta kemi vepruar viteve të fundit. Ftojmë që te mos u besoni thashethemeve dashakeqe e të qëllimshme, sidomos të disa të ashtuquajturave portale nga Kosova”, shkruan në fund presidenti i FC Prishtinës, Remzi Ejupi. /Adriatik BALLA

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/06/2019 - 15:57

Maurizio Sarri është trajneri i ri i Juventusit. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi bardhezi me anë të një postimi në rrjetin social ‘Facebook’.

Postuar: 16/06/2019 - 09:04

Kolumbia ka mundur 2-0 Argjentinën në ndeshjen e parë të Grupit B të Kupës së Amerikës.

Postuar: 16/06/2019 - 07:56

Brazili është padyshim lider i futbollit botëror, jo vetëm me kupa bote të fituara më shumë nga t

Postuar: 16/06/2019 - 07:55

Kukësi po projekton ekipin e sezonit të ri, më së pari duke e bërë gati për sfidat e mëdha në Lig

Postuar: 16/06/2019 - 07:53

Futbolli shqiptar ka ulje-ngritjet e tij, natyrisht arritjet dhe mangësitë e veta.

Postuar: 15/06/2019 - 07:21

Kanë marrë fund dilemat për drejtimin e Milanit, sepse ish-tekniku i Sampdorias, Mario Xhiampaolo

Postuar: 15/06/2019 - 07:20

Mediat italiane e bëjnë fakt të kryer që Partizani ka arritur marrëveshje me Franko Lerdën, tekni