Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Interi gjen akordin me Ikardin, argjentinasi do të fitojë 7 mln euro në sezon

Postuar: 24/01/2019 - 07:27

Mauro Ikardi do të vijojë të mbetet pjesë e Interit edhe në vazhdim, pasi klubi italian njoftoi dje se është arritur një marrëveshje midis palëve me “bekimin” e familjes Zhang, e cila kishte dhënë “ok”-ejin për plotësimin e kushteve të futbollistit. Interi në fakt po kalon një krizë loje e rezultatesh, dëshmuar me një krizë të brendshme besimi, ku vetë sulmuesi Ikardi ka qenë në qendër të kritikave për performancën e pamjaftueshme në shërbim të skuadrës. Sidoqoftë, Interi është në pozita ende premtuese dhe mund ta sigurojë me patjetër përfshirjen në top-4, pozicione në renditjen e Serisë A që të japin të drejtën e pjesëmarrjes në Ligën e Kampioneve.

Ndërkohë, së fundmi mësohet se Interi ia rriti me afro 2.5 mln euro më shumë rrogën Mauro Ikardit, një lëvizje për t’i dhënë fund debateve dhe pasigurisë në lidhje me të ardhmen e sulmuesit argjentinas. Mbetet vetëm të hidhet firma mbi kontratë, pasi palët kanë arritur marrëveshje paraprake. Kështu, deklaratat e orëve të fundit të Vanda Narës me sa duket fshihnin një detaj të rëndësishëm, rinovimi i Mauro Ikardit me Interin duket se do të përfundojë shumë shpejt me “tymin e bardhë”. Për të zhbllokuar ngërçin e krijuar ka ndërhyrë drejtpërdrejt familja Zhang, njëherazi pronari Jindong si dhe Presidenti Steven, për të ndarë termat e fundit financiarë me një ofertë prej 7 milionë eurosh në sezon, plus klauzolën e largimit që do të rritet duke shkuar në shumën e 180 milionë eurove. Pas duelit verbal të javëve të shkuara, ku deklaratat e bashkëshortes-agjente të Ikardit patën bezdisur Ausilion dhe Marotën, më në fund vjen zgjidhja finale. Tashmë palët duket se janë afruar më shumë drejt marrëveshjes, aq sa firma për rinovimin e kontratës së re të kapitenit Ikardi duket thjesht si një formalitet. Numrit 9 të zikaltërve i ofrohet tashmë një kontratë e re e përmirësuar në termat financiarë, që i sigurojnë atij një pagë prej 7 milionë eurosh në sezon nga 4.5 që është aktualja, ku me siguri nuk do të mungojnë bonuset, ndërkohë që klauzola e largimit të kapitenit zikaltër shkon nga 110 në 180 milionë euro.

Ndërkohë, duke parë që Interi po e bind Ikardin të mbetet në Milano me ngjyrat zikaltër, Reali i Madridit po sheh alternativa të reja. Kjo pasi Ikardi nuk mund të jetë siguri dhe kjo pranohet dhe nga analistët e shumtë të mediave sportive spanjolle. Ajo që e komplikoi situatën ishte e dashura e futbollistit, Vanda Nara, e cila kishte kontaktuar me Realin e Madridit dhe u kishte lënë të hapur mundësinë e transferimit të argjentinasit në kryeqytetin spanjoll. Vanda Nara madje kishte luajtur mjaft bukur në këto bisedime, duke tentuar të rrisë çmimin dhe vlerën e pagës. Dhe “karemin” e hëngri Interi, i cili, duke parë lëkundjen e lojtarit dhe afrimin e Realit, bëri një sakrificë financiare për të mbyllur përfundimisht këtë mesele, në mënyrë që Ikardi të punonte i qetë, por njëherësh edhe për t’i vendosur atij një klauzolë lirimi që nuk e lejon më të largohet nga zikaltrit pa mirëkuptim, një klauzolë që e mban atë në “San Siro” me ngjyrat zikaltër. Nga marrëveshja duket se kanë mbetur të gjithë të kënaqur. 

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 10:10

Një ngjarje pazakontë ka ndodhur me sozinë e yllit argjentinas Lionel Mesi.

Postuar: 26/06/2019 - 07:21

Në Premier League pritet të ndodhë së shpejti një lëvizje e fortë që ka të bëjë me një emër të sp

Postuar: 26/06/2019 - 07:20

Partizani fitoi titullin kampion këtë sezon, duke kthyer trofeun në gjirin e të kuqve pas 26 vjet

Postuar: 26/06/2019 - 07:19

Shqipëria pozicionohet në vendin e katërt në grupin H, pas Francës, Turqisë dhe Islandës, ndërkoh

Postuar: 25/06/2019 - 16:50

 Sezoni që sapo u mbyll ishte një nga më të mirët për sulmuesin polak, Kristof Piatek.

Postuar: 25/06/2019 - 07:19

Në kulmin e merkatos së verës, klubi i Njukasëll Junajtid humbet trajnerin dhe nuk bëhet fjalë pë

Postuar: 25/06/2019 - 07:17

Kualifikimi dhe prania në finalet e Kampionatit Europian të Francës në vitin 2016 ishte kulminaci