Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Inzagi i vë “vulën”: Strakosha është i paprekshëm tek Lacio

Postuar: 16/04/2019 - 07:20

Lojtarët e përfaqësueses kuqezi po regjistrojnë momente të mira me skuadrat e tyre në kampionatet e ndryshme europiane dhe një prej atyre që po spikat më shumë është portieri Thomas Strakosha. Ka regjistruar rekorde të shumta në 28 muajt e fundit. E nisi më 20 nëntor 2016 në ndeshjen kundër Milanit dhe kur kanë kaluar më pak se 2 vjet e gjysmë në radhët e Lacios, ai është shndërruar në lider të padiskutueshëm në prapavijën e kësaj skuadre, duke mbajtur peshën kryesore në mbrojtjen e portës. Në fakt, Strakosha ka prej më shumë se dy vjetësh si titullar fiks dhe askush sa ai nuk ka regjistruar më shumë minuta në fushë, me përjashtim të disa mbrojtësve dhe portierëve elitarë të Serisë A. Luan në kampionat, kupë dhe Europë pa ndërprerje, duke qenë pika më e fortë e Lacios. Këtë rol lideri në ekip ia njeh edhe trajneri i tij Simone Inzagi, i cili, edhe pse skuadra e tij humbi duelin me Milanin që vlente për zonën Champions në Serinë A, nuk hezitoi t’i thurte lavde Strakoshës për paraqitjen e tij. sipas mediave italiane, të cilat e kishin në fokusin e tyre për tri ditë rresht dhe që e kanë vlerësuar me notë shumë të lartë performancën e gardianit shqiptar, Thomas Strakosha ka arritur të kthehet në futbollistin e vetëm të paprekshëm te Lacio, duke qenë se pavarësisht dëmtimeve të lehta që mund të ketë pasur, lodhjeve nga ndeshjet e shumta në kampionat de me Kombëtaren, mbetet i paprekshëm për trajnerin Simone Inzagi. Gardiani shqiptar është i vetmi futbollist që këtë sezon ka luajtur 31 ndeshje në Serinë A me fanellën e Lacios, duke mos munguar dhe duke mos u zëvendësuar për asnjë moment. Pak ditë më parë, ai pësoi një dëmtim në derbi ndaj Romës, e megjithatë duke ditur vështirësinë që sjell takimi ndaj Fiorentinës në transfertë, Inzagi vendosi ta sakrifikonte duke e aktivizuar titullar. Besimi i Inzagit u shlye mirë nga Strakosha pasi bëri paraqitje mjaft të mirë. Ndërkohë, në futbollin italian janë të pakta skuadrat të cilat kanë një futbollist të paprekshëm dhe përveç Strakoshës, vetëm 5 të tjerë janë të paprekshëm në skuadrat e tyre. Audeor, Skorupski, Handanoviç, Sep dhe Sportielo janë të vetmit që kanë luajtur të gjitha ndeshjet me skuadrat e tyre respektive. Duhet thënë se Strakosha ka një rivalitet të spikatur edhe me gardianin tjetër shqiptar që luan në Serinë A, Etrit Berishën, por kosovari gjatë ndeshjeve të fundit të Atalantës ka qenë i ulur në stol dhe vendin e tij në fushë e ka marrë Golini. Berisha ka eksperiencë dhe më parë edhe ai e ka provuar shijen e emocioneve të Lacios në fushën e blertë. Por rivaliteti me Marketin dhe mungesa e një angazhimi afatgjatë e të përhershëm si titullar e bëri të nxitonte të pranonte ofertën e Atalantës tre vjet më parë dhe Berisha ka luajtur në shumicën e dueleve të kësaj skuadre, duke qenë titullar i parë. Edhe pse ndeshjet e fundit është përzgjedhur Golin, trajneri Gasperini nuk e ka mohuar asnjëherë se portier i parë në skuadër është pikërisht kosovari i përfaqësueses së Shqipërisë. Rivaliteti mes Berishës dhe Strakoshës është kryesisht në Kombëtare, ku të dy kërkojnë rol titullari. Në ndeshjet hapëse të eliminatoreve të Euro-2020, ish-trajneri i përfaqësueses, Kristian Panuçi, pati probleme me Strakoshën, për shkak të vonesës së këtij të fundit në trafik, në Romë, gjë që i humbi avionin dhe ai lajmëroi trajnerin se do të vinte me linjën e radhës të nesërmen. Panuçi nuk e pranoi më dhe kjo sjellje e ashpër e teknikut italian solli edhe ftohjen e grupit e për pasojë largimin e Panuçit menjëherë pas humbjes në Shkodër ndaj Turqisë (0-2). Në ndeshjet e radhës që do të luhen në qershor, tekniku i ri me siguri që do t’i ndjekë nga afër të dy portierët dhe do të vendosë në bazë të formës sportive dhe cilësive të grupit atë që mendon se është më i miri, por e ardhmja flet në favor të Strakoshës, pasi është me moshë më të re dhe e pret një e ardhme e madhe si kuqezi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 07:54

Premier League angleze po vijon të dhurojë surpriza dhe emocione të forta në këto javë të fundit të saj.

Postuar: 21/04/2019 - 07:52

Java e 30-të e kampionatit, Kategoria Superiore, nuk pati ndonjë surprizë të mirëfilltë, por mund

Postuar: 21/04/2019 - 07:51

 Ardhja dhe largimi i Kristian Panuçit shënoi një periudhë stanjacioni në përfaqësuesen e fu

Postuar: 20/04/2019 - 20:45

Juventusi shpallet kampion i Italisë për të tetën herë radhazi.

Postuar: 20/04/2019 - 14:25

Një fenomen i rrezikshëm ka ndodhur gjatë Interi-Atalanta në stadiumin “San Siro”.

Postuar: 20/04/2019 - 08:11

Liverpuli e Totenhemi ndodhen në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve, kurse Çelsi dhe

Postuar: 20/04/2019 - 07:47

Edoardo Reja u prezantua pak ditë më parë në krye të përfaqësueses së Shqipërisë, duke premtuar t