BREAKING NEWS

Lombardia merr frymë,  bie numri i të vdekurve me 77 më pak dhe numri i infeksioneve 107 më pak

Lombardia merr frymë,  bie numri i të vdekurve me 77 më pak
x

Sport

Italia në alarm nga koronavirusi, ministri letër urgjente, ndalon zhvillimin e 3 ndeshjeve të rëndësishme/ E pëson edhe Interi

Italia në alarm nga koronavirusi, ministri letër urgjente, ndalon

Situata në Itali s’është aspak e qetë. Pas mbërritjes së Coronavirus-it, shteti Italian ka marrë gjithë masat e nevojshme për të evituar përhapjen e tij.

Kësisoj, edhe Seria A e ka pësuar teksa së fundi bëhet me dije që janë shtyrë të gjitha takimet për t’u luajtur ditën e nesërme në Seria A në rajonin e Lombardisë për shkak të këtij virusi vdekjeprurës.

Inter – Sampdoria, Verona – Cagliari dhe Atalanta – Sassuolo janë shtyrë dhe nuk do të zhvillohen sipas axhendës së përcaktuar më parë. Kujtojmë që në Itali numri i të prekurve nga ky virus ka arritur shifrën e 79 personave, ndërsa sipas mediave përtej Adriatikut 2 persona kanë humbur jetën.

Në një letër dërguar Presidentit të CONI-t, Giovanni Malagò, Spadafora – në bazë të vendimeve të Këshillit të Ministrave – i kërkon numrit një të sportit italian “të përçojë vendimin në të gjitha organet sportive kompetente të ftesës së qeverisë për të pezulluar të gjitha ngjarjet sportive të të gjitha niveleve dhe disiplinave të parashikuara në rajonet e Lombardisë dhe Venetos për të dielën 23 shkurt 2020”.

“Qeveria po përgatitet të nxjerrë masa urgjente për të trajtuar dhe përmbajtur rastet e infektimit nga Coronavirusi, – thuhet në letrën drejtuar Malagòs. – Këto masa përfshijnë gjithashtu botën e sportit për nevojën për të parandaluar rreziqet dhe për të mbrojtur më mirë shëndetin e të gjithë atyre që, në kapacitete të ndryshme, marrin pjesë në ngjarje dhe gara”.

Në pritje të perfeksionimit të masave dhe zbatimit të plotë dhe efektiv, në njoftimin e duhur të Këshillit të Ministrave, për arsye kujdesi dhe parandalimi, ju kërkoj që të tejçoni në të gjitha organet kompetente sportive ftesën e qeverisë për të pezulluar të gjitha ngjarje sportive të të gjitha niveleve dhe disiplinave të planifikuara në rajonet Lombardi dhe Veneto për të dielën 23 shkurt 2020.

Kjo ftesë nuk do të shtrihet për atletët dhe grupet e sportistëve, transferimet e të cilëve jashtë rajoneve të lartpërmendura janë planifikuar për të njëjtën ditë, përveç se nëse ata vijnë nga zonat gjeografike të treguara tashmë nga autoritetet shëndetësore si qendra të shpërthimeve. Kam besim në bashkëpunimin maksimal të këtij Komiteti Kombëtar dhe njësinë e angazhimit nga të gjithë ata që ushtrojnë përgjegjësi në sistemin sportiv”.

Italia në alarm nga koronavirusi, ministri letër urgjente, ndalon