Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Juve-Barça ndahet në “paqe”, Bazeli komplikon situatën e Junajtid

Postuar: 23/11/2017 - 07:38

Liga e Kampioneve mbylli duelet e xhiros së pestë në fazën e grupeve, ku edhe një herë tjetër konfirmohen skuadrat e mëdha, por këtë herë pati dhe surpriza, pasi Bazeli i Taulant Xhakës mposhti Mançester Junajtid dhe ngjalli shpresat e kualifikimit. Sa i takon Romës, ajo humbi në grupin e saj me Atletikon në Madrid, duke komplikuar situatën, megjithëse në xhiron e fundit do të presë Karabagun. Enigma ka por do të zgjidhen në xhiron e fundit. Padyshim, dueli më i rëndësishëm mbrëmë ishte ai në grupin D, ku Juventusi u përball me Barcelonën. Juventusi u tregua shumë i fortë në duelin e kthimit me Barcelonën, duke tentuar ta fitojë ndeshjen e xhiros së pestë në grupin D, ku katalanasit mbajnë vendin e parë dhe e kishin siguruar vendin e parë dhe kualifikimin që në ndeshjen e xhiros së katërt. Ishin dy sulmuesit argjentinas që përbëjnë forcën ofensive të Juventusit, Gonzales Higuain dhe Paolo Dybala, të cilët kishin marrë përsipër ta ndëshkonin Barcelonën. Dhe kishin një avantazh, sepse në fushë nuk ndodhej “mbreti”, Lionel Mesi, i cili është dhe ylli i vërtetë i skuadrës katalanase. Mesi qëndroi në stol, ndërsa mbrojtja efikase e Barçës nuk e la Juven të realizonte golin e epërsisë. Në një stadium të mbushur dhe agresiv, por edhe me një skuadër të pozicionuar dukshëm përpara, Juve tentoi me çdo kusht golin, por në 45 minutat e para dështoi. As në pjesën e dytë nuk ia doli ta bëjë diferencën, megjithë përpjekjet që bëri deri në vërshëllimën e fundit, ku Dybala iu afrua në sekondat e fundit golin që do ta kualifikonte, por Ter Shteigen priti në ekstrem. Si përfundim kjo ndeshje ndahet në barazim, ku Barcelona kryeson grupin me 11 pikë, ndërsa Juventusi mori një pikë që nuk i mjafton, sepse i duhet të fitojë duelin e fundit me Olimpiakos në Greqi. Ndërsa Barcelona do të presë Sportingun në Katalonjë, një ndeshje ku portugezët do të kenë pak shanse për rezultat pozitiv.  Në të njëjtin grup, pra në grupin D, Sportingu i Lisbonës shpartalloi ekipin grek të Olimpiakosit, 3-1, duke qenë teorikisht në vallen e kualifikimit. Në grupin A, Junajtid komplikoi situatën, megjithëse gara me të gjitha gjasat do të jetë mes  CSKA-së së Moskës dhe Bazelit dhe dueli për vendin e dytë mes tyre mbetet ende i hapur dhe do të vendoset në xhiron e fundit. Në grupin B nuk kishte dilema, sepse PSG e Bajern e kishin siguruar kualifikimin. Në grupin C mbyllen të gjitha dilemat dhe Çelsi ka siguruar përfundimisht kualifikimin, kurse Romës i duhet fitorja në xhiron e fundit me Karabag.

Ndeshjet

Grupi A

CSKA Moskë-Benfika           2-0

Bazel-Man Junajtid     1-0

Renditja

Man Junajtid   12

Bazel               9

CSKA Moskë 9

Benfika           0

Grupi B

Anderleht-Bajern        1-2

PSG-Sëlltik                 7-1

Renditja

PSG                 15

Bajern              12

Sëlltik              3

Anderleht        0

Grupi C

Karabag- Çelsi 0-4

Atletiko Madrid-Roma 2-0

Renditja

Çelsi                            10

Roma                           8

Atletiko Madrid          5

Qarabag                       2

Grupi D

Juventus-Barcelona     0-0

Sporting-Olimpiakos   3-1

Renditja

Barcelona        11

Juventus          8

Sporting          7

Olimpiakos      1

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Shorti i Europa League: Milan-Arsenal, finalja e parakohshme…

Postuar: 23/02/2018 - 15:45

Është hedhur sot në Lyon të Francës shorti për 1/8-t e finaleve të Europa League, në qytetin ku do të luhet edhe finalja e këtij edicioni të “kupës së vogël”.
Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:01

Mauro Ikardi do të largohet në verë nga Interi dhe besohet se Paris Saint Germain dhe Reali i Madridit janë në garë për shërbimet e tij.

Postuar: 23/02/2018 - 08:58

Skënderbeu do të presë të shtunën Partizanin, në kuadër të javës së 21-të të Kategorisë Superiore, një ndeshje që konsiderohet edhe si vendimtare për Partizanin dhe objektivat e

Postuar: 23/02/2018 - 08:54

Mërgim Mavraj është mbrojtësi kryesor i kombëtares tonë dhe pas tërheqjes së Lorik Canës nga futbolli i luajtur, ai është shndërruar në pikën referuese në qendër të mbrojtjes, d

Postuar: 22/02/2018 - 22:12

Pasi trajneri i Vllaznisë, Ernes Gjoka, u sulmua me thikë nga një person me kapuç, ka reaguar edhe klubi i Partizanit.

Postuar: 22/02/2018 - 21:05

Trajneri i Vllaznisë Ernest Gjoka, ka dhënë dëshminë e tij në polici në lidhej me ngjarjen.