Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Juventusi, Bajerni dhe PSG kalojnë kualifikohen, Reali “shkel” Gallatasarain

Postuar: 07/11/2019 - 07:16

Liga e Kampioneve mbylli mbrëmë xhiron e katërt të fazës së grupeve, ku padyshim skuadrat e mëdha siguruan kalimin për në raundin tjetër dhe këtu përfshihet PSG, Bajerni, Juventusi dhe padyshim Mançester Siti, ndërsa komplikon situatën e vet Atletiko që humbi ndaj Leverkusenit.  Në grupin D, nuk ka më histori, pasi Juventusi praktikisht e ka siguruar kualifikimin, nisur dhe nga pozitat e rivalëve që ka në grup. Fitorja e djeshme e ndihmoi shumë ekipin e trajnerit Sarri të vijojë tani e tutje e qetë në këtë kompeticion, edhe pse do të duhen dy xhiro deri në përfundim të fazës së grupeve. Juventusi ia doli të marrë tri pikë të rëndësishme në Moskë përballë Lokomotivës, një fitore që erdhi në sekondat e fundit por që e çojnë “Zonjën e Vjetër” italiane në kuotën e 10 pikëve dhe praktikisht e kualifikuar. Bardhezinjtë e Sarrit kaluan në avantazh që në minutën e 4-t me anë të uellsianit Aron Ramsi, por vendasit rikthyen baraspeshën shpejt me anë të Mirançuk. Kur dukej se sfida po i drejtohej barazimit, ishte braziliani Dagllas Kosta, që erdhi nga stoli dhe në minutën e 93-të shënoi golin me vlerë 3-pikëshe për bardhezinjtë, që tani ngjiten në krye të grupit me 10 pikë dhe e shohin veten matematikisht në fazën e 1/8-ave. Kurse Atletiko komplikoi situatën e saj në grup pas humbjes ndaj Leverkusenit 2-1. Në grupin B pati një skuadër që u kualifikua. Ndonëse pa trajner, pas shkarkimit të Niko Kovaç, Bajerni i Mynihut triumfoi me rezultatin 2-0 ndaj grekëve të Olimpiakosit dhe mori fitoren e katërt në po kaq ndeshje të fazës së grupeve të Champions Leagues, duke siguruar kualifikimin për në fazën e 1/8-ave. Të drejtuar nga Hans Flick, që deri të dielën ishte ndihmës i kroatit Kovaç, bavarezët vuajtën jo pak ndaj Olimpiakosit, por arritën të zhbllokojnë sfidën në minutën e 69-të, me anë të të zakonshmit Robert Levandovski, që vijon të shënojë rregullisht. Një minutë nga fundi i takimit, ishte kroati Ivan Perisiç, që erdhi nga stoli dhe shënoi golin që vulosi suksesin e radhës në Europë të bavarezëve që tani renditen në krye të grupit me 12 pikë. Po në grupin B, Totenhemi u përball në Beograd me Cërvena Zvezdën, një duel që e fituan anglezët me rezultatin e thellë 0-4. Në grupin A, Reali i Madridit u tregua vetëtimë përballë turqve të Gallatasarait, duke fituar me shifrat e thella 5-0. Kjo fitore e ndihmon Realin të hedhë një hap drejt kualifikimit, por ende nuk e ka siguruar matematikisht dhe për këtë i duhet edhe një fitore tjetër në dy sfidat e mbetura. Mbrëmë “ligjin” e bëri Rodrigo me tre gola, teksa shënoi edhe Ramos me penallti, si dhe i përhershmi Benzema me dy gola. Po në grupin A, PSG vijoi të avancojë dhe me trepikëshin e djeshëm ndaj Klub Bruzhit siguroi kalimin në raundin tjetër. Për francezët vulosi Mauro Ikardi.  Ndërkohë, në grupin C pati surpriza, pasi Dinamo e Zagrebit përmbysi Shakhtarin dhe ishte duke fituar 3-2, por një penallti në minutën e 6-të shtesë për ukrainasit bëri që ndeshja të mbyllej në barazim, duke e lënë të hapur fatin e kualifikimit në këtë grup. Siti barazoi me Atalantën 1-1 por pa probleme, pasi i duhet një pikë në dy sfidat e ardhshme për të shkuar më tej. Rezultatet e grupeve A, B, C dhe D jepen më poshtë.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 16:45

Kombëtarja shqiptare e futbollit luan sot një takim mjaft të rëndësishëm për vazhdimësinë.Të besuarit e Edi Rejës sfidojnë në orën 20:45 Andorrën në “Elbasan Arena”.

Postuar: 14/11/2019 - 12:23

Shtypi italian i ka kushtuar një hapësirë të veçantë Shqipërisë ditën e sotme, dhe më konkretisht

Postuar: 14/11/2019 - 07:26

Dueli i Juventusit me Milanin i dha “Zonjës” tri pikë të vështira në Torino, por të n

Postuar: 14/11/2019 - 07:24

Kukësi llogaritej në fillim të sezonit si skuadër favorite për të fituar titullin, nisur nga kual

Postuar: 14/11/2019 - 07:23

Taulant Xhaka ka refuzuar të grumbullohet me Kombëtaren kuqezi.

Postuar: 13/11/2019 - 22:51

Ish-sulmuesi i Kombëtares, Roland Luçi, ka sjellë edhe njëherë në kujtim ngatërrimin e himnit të

Postuar: 13/11/2019 - 17:22

Erling Haaland është 19 vjeç dhe ka shënuar 26 gola në 18 ndeshje të sezonit 2019-2020, duke tërh