Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Juventusi shkruan histori, kampion i Serie A për të tetin vit radhazi

Postuar: 20/04/2019 - 20:45

Juventusi shpallet kampion i Italisë për të tetën herë radhazi. Suksesin më të fundit, bardhezinjtë e zyrtarizuan edhe matematikisht pas fitores me përmbysje rezultati ndaj Fiorentinës, në ndeshjen e javës së 33-të të Serie A.

Ky është titulli i 35-të kampion në historinë e “Zonjës së vjetër”, por ajo që vlen më shumë të theksohet është fakti që është i teti në radhë, gjë që tregon dominimin total të futbollit të Apenineve.

Ndaj Fiorentinës në “Allianz Stadium”, Juventusi vuajti në pjesën e parë, aty kur Milenkoviç zhbllokoi rezultatin për ekipin “viola” që në minutën e 6, ndërsa Chiesa u ndal vetëm nga shtylla në minutën e 34-t në një mundësi të artë për të dyfishuar.

Në të vetmin aksion të rrezikshëm juventin, Alex Sandro arriti të shënonte dhe të barazonte shifrat përpara se të mbyllej pjesa e parë. Chiesa ishte në ditën e tij më të pafat ndoshta, pasi u ndal për të dytën herë, edhe nga traversa.

Megjithatë, me të filluar pjesa e dytë presioni juventin u rrit dhe bardhezinjtë kaluan në avantazh në minutën e 52-të, duke detyruar Pezzellën të fuste topin në portën e tij, pas një aksioni të shpejtë të Cristiano Ronaldos.

Tashmë, në 5 javët e mbetura, Juventusit do t’i duhet të “stërvitet”, pasi tanimë nuk ka as Champions për të luajtur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2019 - 08:59

Merkato në top-ligat europiane të futbollit po shkon drejt fundit dhe klubet e mëdha po nxitojnë të bëjnë blerjet e tyre të dëshiruara për të mbajtur profil të lartë pretendimi në kampionatet respektive.

Postuar: 21/08/2019 - 08:57

Kukësi e humbi Superkupën përballë Partizanit, një trofe që shënoi start me sukses për “dem

Postuar: 21/08/2019 - 08:54

Një nga emrat e lojtarëve që janë lakuar shumë në media është padyshim ai i sulmuesit Kristal Aba

Postuar: 20/08/2019 - 23:23

Emri i tij ka dominuar të gjithë merkaton e verës dhe pikërisht kur ndodhet në kulmin e tratativa

Postuar: 20/08/2019 - 17:30

Ylli portugez, Cristiano Ronaldo, mungoi në dy ndeshje miqësore të Juventusit për shkak të proble

Postuar: 20/08/2019 - 07:28

Merkato e kësaj vere nuk ka prodhuar ndonjë surprizë ekstra, siç ishte, fjala vjen, ajo e Nejmari

Postuar: 20/08/2019 - 07:27

Partizani e fitoi Superkupën e Shqipërisë dhe lumturoi veten, stafin teknik e drejtues dhe tifozë