Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ka drejtuar 22 ekipe/ Kush është 73-vjeçari Edy Reja, trajneri i ri i Kombëtares Shqiptare (Nga karriera, tek familja)

Postuar: 15/04/2019 - 14:03

Ndërkohë që nesër pritet të bëhet zyrtarizimi i Edy Reja si trajner i Kombëtares shqiptare, të gjithë jemi kuriozë të dimë karrierën e tij profesionale.

Kush është Edy Reja?

73-vjeçari ka një karrierë të gjatë si trajner në Itali ku ka drejtuar një numër të madh ekipesh. Ai ka drejtuar 22 ekipe, shumë prej të cilave të njohura, si Verona, Napoli, Lazio, Genova dhe të tjera.

Reja e ka nisur karrierën e tij si lojtar me ekipin e SPAL (1963-1968), ekip me të cilin ka luajtur 70 ndeshje, ndërsa ka luajtur edhe 5 sezone me Palermon (1968-1973) dhe 2 me Alessandrian (1973-1975).

Karrierën si trajner e filloi  në vitin 1979 duke shërbyer si shef i ekipit të Serie D Molinella.  Ai  arriti sukses edhe me skuadrat Cosenza, Lecce dhe Brescia, ku ka fituar edhe kampionatet.  Në 2001-2002 ai zëvendësoi Franco Scoglio në krye të Genoa (Serie B). Më 2002-2003, ai u emërua në mes të sezonit nga bosi i Catania Luciano Gaucci për të zëvendësuar John Toshack.

Drejtimi i Napolit

Në 2005 ai udhëhoqi Napolin, duke zëvendësuar Gian Piero Ventura. Ai e udhëhoqi  këtë klub duke e çuar nga  Seria C1, duke fituar promovimin në Serie B në vitin 2006, duke e udhëhequr ekipin e tij në një promovim të dytë radhazi në Serie A në vitin 2007. Napoli nuk ishte paraqitur në nivelin më të lartë të Futbollit italian që nga viti 2001.

Drejtimi i Lazio-s

Nga gushti 2009 deri në shkurt 2010, Reja vendosi të bëhej menaxher i ri i Lazio. Ai u bë trajneri i ri i Lazios dhe zëvendësoi Davide Ballardini. Reja ktheu fatin e një klubit që ishte në rënie. Sezoni 2010-2011 për Lazion filloi në një mënyrë të habitshme, me ekipin që çuditërisht kryesoi Serie A me një avantazh katër pikë për të ndjekur Interin pas nëntë ndeshjeve, falë aftësive të Reja në rikthimin e lojtarëve si Mauro Zárate, Cristian Ledesma dhe Stefano Mauri, si dhe futjen e nënshkrimeve të reja kyçe si braziliani ndërkombëtar Hernanes. Më 17 maj 2012 ai dha dorëheqjen nga puna, pavarësisht nga lutjet e presidentit për të qëndruar.

Familja

Reja ka lindur në fshatin Lucinico  pranë kufirit midis Italisë dhe Sllovenisë. Babai i tij ishte një slloven nga fshati Vipolzë në Brda, Slloveni. Ai flet rrjedhshëm në italisht, sllovenisht. Mikun e tij më të ngushtë ka Fabio Capellon.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/04/2019 - 23:53

Lazio ka mundur 1-0 Milan-in dhe ka siguruar një vend në finalen e Kupës së Italisë që do të luhet 15 majin e ardhshëm në Romë. 
 

Postuar: 24/04/2019 - 23:30

Manchester City nuk di të ndalet së fituari në kampionat dhe tashmë rikthehet në vendin e parë

Postuar: 24/04/2019 - 18:34

Nevil Dede, trajneri i U-18 të Shqipërisë, ka zbuluar se Edoardo Reja, trajneri i kombëtares së

Postuar: 24/04/2019 - 17:33

 Fitimi i titullit kampion në Itali ka bërë që Ronaldo të marrë disa ditë lejë nga klubi i J

Postuar: 24/04/2019 - 13:18

Pep Guardiola mund të stërvisë Ronaldon vitin e ardhshëm.

Postuar: 24/04/2019 - 07:39

Në sondazhin e bërë me tifozët në rrjetet sociale, portugezi përfshihet në treshen e

Postuar: 24/04/2019 - 07:35

Të hënën në mbrëmje u luajt ndeshja Napoli-Atalanta, e fituar nga bergamaskët 2-1, një trepikësh