BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Sport

Kaosi te KF Tirana, nga blerja te marrëveshja, tri mundësitë e arta për të gjetur zgjidhjen

Kaosi te KF Tirana, nga blerja te marrëveshja, tri mundësitë e

E hëna e 22 prillit është dita e fundit që përm baruesi privat pret oferta nga publiku për 66 për qind të aksioneve të Tiranës. Tej lajmit pompoz që ka tronditur jo pak ambientin sportiv bardheblu dhe atë shqiptar, pasi për herë të parë, në ankand shiten aksionet e klubit më të madh në vend, çështja është se cilat janë zgjedhjet për aksionarët aktualë të KF Tiranës. Janë tri opsionet bazë që mund të zgjidhin çështjen.

OPSIONI 1 – Opsioni i parë, ai i letrave të hapura është shitja e aksioneve. Mund të ketë shitje direkte të aksioneve para përmbaruesit nga një ofrues i drejtpërdrejtë. Shitja mund të mbyllet pas pak ditësh, por mund të ndodhë që në ankandin e parë të mos ketë blerës dhe përmbaruesi të hapë një ankand të dytë me një shifër më të ulët, që do të vendoset. Dita decizive është sot, por të shohim se çfarë do të ndodhë.

OPSIONI 2 – Një tjetër opsion është që vetë familja Halili të riblejë aksionet. Kjo do të thotë se një nga familjarët mund të marrë kontrollet e klubit. Një lëvizje e zgjuar që do të mbante Tiranën sërish në duart e pronarëve aktualë, familjes Halili. Një ndërhyrje mund të jetë që edhe bashkia të blejë aksionet. Gjithsesi, kjo mbetet për t’u parë, pasi çdo veprim kryhet nga Këshilli Bashkiak.

OPSIONI 3 – Ka edhe një mundësi të tretë. Menaxhmenti aktual mund të bëjë një marrëveshje me përmbaruesin e kreditorin dhe të paguajë me këste detyrimin që ka. Ankandi do të anulohej dhe jeta do të vazhdonte me Tiranën që do të vazhdonte të ishte nën kontrollin e Refik Halilit.

Shifrat – Qartë duket se shitja nuk është aq e thjeshtë, pasi blerësi i mundshëm duhet të kontrollojë edhe bilancet dhe të ardhurat dhe detyrimet që në këtë moment ka klubi bardheblu. Kujtojmë që Tirana është nën kontrollin e plotë të Refik Halilit që ka viti 2014-të. Në atë kohë qe Këshilli Bashkiak i Tiranës që i kalojë pronësinë e 66 % të aksioneve Halili “sh.p.k”, ndërsa 34 për qind e aksioneve i ngelen Bashkisë së Tiranës.