BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Sport

Katari, vendi i vogël i pasur me naftë bën një mrekulli me stadiumet ekzotike të futbollit

Katari, vendi i vogël i pasur me naftë bën një mrekulli me

Adriatik BALLA

Kupa e Botës startoi dje me ceremoninë hapëse dhe ndeshjen e parë të saj, por përgatitjet kanë mbi 10 vjet që kanë nisur. Për herë të parë Botërori zhvillohet në një vend arab në Lindjen e Mesme dhe për herë të parë zhvillohet në stinën e dimrit. Po kush është Katari, pritësi i Botërorit 2022? A. Katari është një monarki e vogël me një popullsi prej 2.7 milionë banorësh nga të cilët 300.000 janë vendas dhe pjesa tjetër emigrantë duke qenë se Gjiri Persik është i vetmi që ndan kufirin tokësor me Arabinë Saudite. I gjithë vendi është rreth një e dhjeta e madhësisë së qytetit të Nju Jorkut dhe të gjitha lojërat do të zhvillohen në një rreth të ngushtë prej tetë stadiumesh pranë kryeqytetit, Doha. B. Shehu i arsimuar në Britani, Tamim bin Hamad Al-Thani mori detyrën nga babai i tij gati një dekadë më parë dhe ruan kontrollin mbi pothuajse të gjitha aspektet e qeverisë, pra ai zotëron Katarin. Dikur një nga shtetet më të varfra të Gjirit, Katari është bërë një nga vendet më të pasura në botë për frymë, për shkak të naftës dhe gazit. C. Katari ka një politikë të jashtme të hapur në të cilën flet me të gjitha grupet politike, prandaj vendi ka vepruar si ndërmjetës, për shembull, midis Talebanëve dhe SHBA-së. Por mbështetja e Katarit për grupet islamike, si anëtarët e Vëllazërisë Myslimane dhe Hamasit në Gaza, ka shkaktuar “fërkime” serioze me fqinjët e tij. Në qershor 2017, Egjipti, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini ndërprenë marrëdhëniet diplomatike me Katarin. Roli i Arabisë Saudite, në veçanti, nënkuptonte se Katari ishte shkëputur efektivisht nga pjesa tjetër e botës. Bllokada u hoq vitin e kaluar. Ç. Media - Shteti i vogël ka një ndikim të madh në të gjithë rajonin dhe globalisht për shkak të fillimit të tij në 2006 të transmetuesit televiziv me ndikim pan-arab dhe ndërkombëtar Al Xhazira. Ndërsa është pjesërisht në pronësi të shtetit dhe shmang kritikat ndaj monarkisë së Katarit – Al Xhazira ka ruajtur një nivel pavarësie në raportimin e saj, duke e bërë atë një burim jetik të lajmeve të fundit në të gjithë Lindjen e Mesme, veçanërisht gjatë kryengritjeve të pranverës arabe që shpërtheu në vitin 2011. Diktatorët në të gjithë rajonin e urrejnë Al Xhazirën, e cila ka raportuar nga afër për lëvizjet pro-demokracisë dhe kryengritjet islamike. Ata akuzojnë Katarin për përdorimin e kanalit për të nxitur grindje. D. Dinamika e kundërshtive – Në përgjithësi, edhe pse jo shteruese, argumentet kryesore të bëra kundër dhënies së turneut në Katar bien në kategoritë e klimës, të drejtave të punëtorëve, komunitetin LGBT, korrupsionin e pretenduar me marrjen e të drejtës së organizimit nga FIFA etj.