BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x
BREAKING NEWS

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre dyshime të forta: Ishte i ftuar edhe në një eveniment sportiv, por...

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre
x
BREAKING NEWS

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën marramendëse: Ja sa miliona euro duhet të kthejë familja Berisha

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën
x
BREAKING NEWS

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme: McGonigal ka takuar edhe politikanë të tjerë, mes tyre edhe...

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme:
x
BREAKING NEWS

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar bën paralajmërimin e fortë dhe zbardh planin e presidentit rus: Putin po përgatit një konflikt të frikshëm në...

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar
x
BREAKING NEWS

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi: Një ngjarje katastrofike do të godasë botën në 2 vjet

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi:
x
BREAKING NEWS

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën ‘bombë’: Rama nuk pritet më zyrtarisht në Shtëpinë e Bardhë

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe Italisë, GJKKO konfirmon masat e sigurisë për 15 të arrestuarit. Zbardhet vendimi

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe
x

Sport

Klasikja e futbollit shqiptar vishet bardheblu, Superkupa është e Tiranës

Klasikja e futbollit shqiptar vishet bardheblu, Superkupa është e

Në kohën kur Botërori i Katarit ka një moment pushimi, si pasojë e mbylljes së raundit të 1/8 të finales, në Tiranë, pikërisht në stadiumin “Air Albania”, u luajt mbrëmë një nga duelet zyrtare më të rëndësishme të sezonit, finalja e Superkupës së Shqipërisë midis Tiranës dhe Vllaznisë, e cila përfundoi me fitoren e bardhebluve që e nisin kështu mbarë këtë edicion, pikërisht me një trofe. Klasikja e futbollit shqiptar vishet kështu bardheblu, por loja në tërësi ishte e barabartë dhe me pretendime nga të dyja skuadrat. Duhet thënë se fitimi i trofeut më shumë se vlera monetare dhe imazhin e klubeve, ka rëndësi për moralin e skuadrës fituese që tani ka një shans më shumë për të fituar të tre trofetë e sezonit.

Ndeshja

Bardheblutë mposhtin 3-2 me përmbysje Vllazninë në stadiumin “Air Albania”, duke siguruar trofeun e 12-të të Superkupës. Një fitore e madhe e të besuarve të trajnerit Orges Shehi, që reaguan si kampionë në dy momente të vështira. Edhe pse u ndëshkuan që në minutën e 7-të nga Esat Mala, kryeqytetasit arritën të shënonin dy gola, duke përmbysur rezultatin. Fantastik, i jashtëzakonshëm. Një perlë e vërtetë ajo që bëri Patrick në minutën e 39-të, me një gjysmëroveshatë që e kanë zili edhe emrat e mëdhenj të futbollit. Një gol me vlerë të jashtëzakonshme, që jo vetëm barazoi rezultatin, po u dha zemër dhe moral bardhebluve për pjesën e mbetur të ndeshjes. Golin e dytë, atë avantazhit të përkohshëm 2-1, e shënoi Florent Hasani në minutën e 53-të, duke e kaluar presionin në anën e kuqebluve, që pas shumë përpjekjesh ia dolën të barazonin në minutën e 86-të me një 11-metërsh të shënuar nga Latifi. Gjithsesi, në kohën shtesë, atëherë kur nuk kishte më kohë për të reaguar, Redon Xhixha ndëshkoi ekipin shkodran me golin e rezultatit përfundimtar 3-2, me Kupën që u ngrit nga bardheblutë.

Tirana, dominuese në librin e Superkupës

Superkupa e Shqipërisë si tekndeshje finale për trofe u krijua në vitin 1989-të, teksa përballeshin në një finale skuadra që fitonte titullin kampion dhe ajo që merrte trofeun e Kupës. Këtë edicion, si kurrë më parë në historinë e Superkupës, finalja nuk u zhvillua në gusht ose shtator, siç dhe është bërë rregullisht, por në dhjetor. Kjo është një e veçantë e aktivitetit për këtë sezon. Ndërkohë, mësohet se Federata Shqiptare e Futbollit nuk ka dhënë për fituesin këtë herë asnjë lek. Kjo tregon se veprimtarisë i ka rënë tërësisht vlera dhe në kushtet kur një ndeshje luhet sa për imazh dhe për detyrim, asaj i bie vlera vetvetiu, pasi skuadrat që shkojnë për të ndarë trofeun nuk kanë moralin e duhur për të luajtur në maksimumin e tyre. Keqardhje kur mendon se FSHF ka në objektivin e saj pikërisht motivimin e klubeve që arrijnë në këto nivele, si mundësi që të shpërblehen jo vetëm klubet si institucion, por edhe lojtarët që marrin pjesë. Ndërkohë, në fund ia vlen të theksohet se Tirana është klubi me më shumë trofe superkupash, plot 12 të tillë. Klubi bardheblu e ka fituar më shumë se kushdo tjetër, ndërsa është dhe rekordmene sa i takon kampionateve të fituara, plot 26 të tillë