Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Konte sfidon Barcelonën: Çelsi ka forcën e duhur për ta eliminuar

Postuar: 20/02/2018 - 08:32

Liga e Kampioneve do të zbresë sonte në mbrëmje në fushë, me dy duele, për të vijuar të mërkurën me dy duele të tjera që do të plotësojnë xhiron e parë të 1/8 e finales së këtij aktiviteti. Kryendeshja e ditës së sotme është ajo midis Çelsit dhe Barcelonës, një takim që starton në orën 20:45. Kemi të bëjmë me një superduel që do të thotë shumë për ecurinë e të dyja skuadrave në këtë edicion. Për momentin si Çelsi ashtu dhe Barcelona po kalojnë një formë të mirë dhe trajnerët respektivë, Ernesto Valverde i Barcelonës dhe Antonio Konte i Çelsit janë optimistë për fitore. Anglezët do të shfrytëzojnë efektin fushë për të marrtë rezultat maksimal në këtë duel të parë, të bindur se në kthim, pra duelin e kthimit në “Kamp Nou”, nuk do të kenë asnjë shans. Trajneri italian i Çelsit, Antonio Konte, theksoi për mediat se skuadra e tij ndihej e motivuar dhe e gatshme të përballje me Barcelonën në çdo plan dhe, pa ua hequr meritat lojtarëve kualitativë të Barcelonës, kujtoi se Çelsi do të futet në fushë për të marrë fitoren. Në konferencën për shtyp Konte kujtoi se Barcelona është një skuadër shumë e fortë dhe shorti nuk ka qenë aspak i lehtë për ekipin e tij, por ai shfaqi bindjen se si çdo skuadër, edhe Barcelona ka mangësitë dhe dobësitë e saj. “Në kundërsulm katalanasit goditen lehtë dhe nëse i mban larg zonës atëherë mund të merret rezultat i mirë. Ne kemi punuar për këtë ndeshje dhe jam i bindur se Çelsi mund ta fitojë takimin. Është një ndeshje e hapur sigurisht, por ne do të shfrytëzojmë avantazhet tona për të marrë maksimumin, sepse ky është shansi ynë dhe mundësia jonë më e madhe për ta eliminuar Barcelonën”, u shpreh Konte. Në krah të tij ka dalë edhe mesfushori dhe njëherësh ylli i skuadrës së Çelsit, Eden Hazard, i cili kujtoi për mediat angleze se në prag të këtij dueli me katalanasit skuadra e Çelsit ishte e bashkuar dhe të gjithë ishin duke respektuar vendimet e trajnerit. Ai  i dha besim trajnerit Konte për këtë duel, ndërsa sytë e të gjithëve në mbarë botën do të jenë te Hazard dhe Mesi, si yjet e skuadrave respektive në fushën e lojës. Të dy kanë kualitete, enë forma të ndryshme por me talent të madh, kështu që Hazard dhe Mesi do të kenë një duel të fortë midis tyre sot në mbrëmje për lojtarin më të mirë të ndeshjes. “Ne jemi në formë dhe po presim të qetë të luajmë kundër Barçës. E dimë që nuk do të jetë e lehtë, por unë kam besimin se Çelsi di ta fitojë këtë përballje. Ne jemi në krah të trajnerit dhe shpresojmë të marrim më të mirën. Të shohim më pas se çfarë do të ndodhë”, u shpreh Hazard. Ndërkohë, në kampin katalanas ka pak tension që lidhet me transfertën, por trajneri Valverde dhe sidomos ylli i skuadrës Mesi, u shfaqën të qetë, madje argjentinasi nuk humbi rastin të bënte foto me fansat e tij në Londër, ku ndërmjet shumë të tjerëve spikati foto që ai bëri me familjen Lineker, pra me Geri Lineker dhe katër djemtë e tij. /Adriatik BALLA  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 20

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/03/2018 - 22:51

FIFA ka sinjalizuar që në Botërorin Rusi 2018 do të përdoret Video Asistan Referee, sistemi-video që ndihmon arbitrat për të gabuar sa më pak në vendimet që marrin.

Postuar: 16/03/2018 - 22:14

Janik Karrasko dhe Nikolas Gaitan u transferuan së bashku për në ekipin kinez të Dalian Yifangut.

Postuar: 16/03/2018 - 13:26

Është hedhur në Nyon të Zvicrës shorti për fazën çerekfinale të “Europa League”. Lazio e Strakoshës ka peshkuar kundërshtarin më të lehtë në letër.

Postuar: 16/03/2018 - 12:19

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti i turit çerekfinal të Champions League.

Këto janë përballjet

Barcelona- Roma

Sevilja- Bajern

Postuar: 16/03/2018 - 08:15

Lacio u tregua e mrekullueshme mbrëmjen e djeshme, duke mundur brenda në Kiev Dinamon ukrainase me rezultatin 2-0 dhe duke siguruar kalimin në çerekfinale të Europa League.

Postuar: 16/03/2018 - 08:06

Vllaznia rrezikon rënien nga kategoria dhe megjithëse rezultatet e javëve të fundit kanë qenë premtuese e në ngjitje të vazhdueshme, ajo sërish nuk e ka kaluar rrezikun e madh t

Postuar: 16/03/2018 - 08:04

Trajneri i Kombëtares tonë, Kristian Panuçi, ka surprizuar për herë të dytë brenda pak ditësh.