BREAKING NEWS

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’, paralajmëron Kosovën: Do përdorim të gjithë kapacitetet tona për…

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’,
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe trondit me paralajmërimin e fundit

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe
x
BREAKING NEWS

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre shqetësimin dhe bën paralajmërimin e fortë: Shqipëria rrezikon të përfundojë në arbitrazh, është shqetësues fakti që...

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre
x
BREAKING NEWS

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I dërguari gjerman për Ballkanin del me paralajmërimin e frikshëm dhe bën thirrjen e fortë: Zero tolerancë për sulmet në veri të Kosovës

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I
x
BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x

Sport

Kosova shkatërron Qipron në “Fadil Vokrri”, renditet e e dyta në Ligën C

Kosova shkatërron Qipron në “Fadil Vokrri”, renditet e e

Kosova ka regjistruar mbrëmë një fitore të madhe në Ligën e Kombeve, në grupin e dytë të Ligës C, ku mposhti Qipron me rezultatin e thellë 5-1, duke siguruar ngjitjen në vend të dytë, fill pas Greqisë, e cila zuri vendcin e parë me 15 pikë pasi mposhti mbrëmë Irlandën e Veriut 3-1. Duhet thënë se “dardanët” isbhin mjaft të motivuar në fushën e lojës, i bënë si duhet detyrat e tyre dhe e merituan këtë fitore.  Kjo ishte fitorja më e madhe e përfaqësueses së Kosovës në një ndeshje eliminatore në një kompeticin zyrtar dhe kjo merr shumë vlerë. Madje Kosova regjistroi edhe numrin më të madh të golave të shënuar në rup, plot 11 të tillë, duke ia kaluar Greqisë që ka shënuar 10 gola.  “Dardanët” e dominuan në tërësi ndeshjen, teksa pjesën e parë e mbyllen me dy gola epërsi, me golat e shënuar nga Florent Muslija (22’) dhe Donat Rrudhani (45+1’). Kosova e filloi furishëm edhe pjesën e dytë, duke shënuar vetëm pas dy minutave lojë (47’), me Elbasan Rashanin autor. Pas tij ishte radha për të shënuar edhe Vedat Muriqi (52’), i cili shënoi vetëm pas pesë minutash. Valentin Roberge (81’) e shënoi golin e nderit për mysafirët, teksa Muriqi me golin e tij të dytë personal (84’) e vulosi fitoren. Kombëtarja kosovare regjistroi edhe disa raste tjera deri në fundin e ndeshjes, por më nuk ia doli që të shënonte. Kështu, Kosova e mbylli këtë edicion si e dyta në grup me 9 pikë – duke e siguruar kështu pjesëmarrjen në Ligën C edhe për edicionin e ardhshëm. Një renditje në vend të dytë ëstë pozitë shumë e mirë për Kosovën, e cila ka njohur progress në futbollin ndërkombëtar sin ë rang përfaqësueseje, ashtu dhe në rang klubesh, pasi Ballkani, me trajner Ilir Dajën, ka arritur këtë sezon deri në fazën e grupeve të Conference League. Suksesi i fundit e konfirmon më tej trajnerin Alan Zhireze.