BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Sport

Kupa e Botës në Katar pritet të jetë më e shtrenjta në histori, do ta presin vetëm 8 stadiume

Kupa e Botës në Katar pritet të jetë më e shtrenjta

Botërori 2022 do të mbahet për herë të parë në histori në Lindjen e Mesme, pra në një vend të botës arabe, e pikërisht në Katar. Sipas specialistëve ky do të jetë një nga Botërorët më të veçantë që është luajtur ndonjëherë, duke e bërë unik në çdo pikëpamje. Ky do të jetë botërori i parë që do të luhet në dimër në hemisferën e veriut. Fillimisht, Kupa e Botës zakonisht zhvillohej në verë në hemisferën jugore, pasi kjo është koha në të cilën rajoni përjeton kushte dimërore. Megjithatë, gjërat bëhen të vështira kur bëhet fjalë për Katarin. I vendosur në Lindjen e Mesme, Katari përjeton temperatura jashtëzakonisht të larta që mund të arrijnë deri në 50 gradë celsius. Në kushte të tilla, organizimi i çdo lloj kupe botërore është pothuajse i pamundur. Prandaj, për të kapërcyer sfidat e paraqitura nga moti në Katar, Kupa e Botës u zhvendos nga koha e zakonshme e verës në dimër. Është interesante se Kupa e Botës 2022 do të fillojë më 21 nëntor 2022 dhe do të përfundojë me finalen e planifikuar për 18 dhjetor 2022. Një tjetër fakt interesant për Botërorin e ardhshëm 2022 në Katar është shuma që vendi pritës po shpenzon në përgatitjen për këtë event sportiv. Sipas vlerësimeve, Katari shpenzoi 200 miliardë dollarë për projekte infrastrukturore që përfshijnë ndërtimin e stadiumeve, rrugëve, hoteleve etj. Kjo do ta bëjë Botërorin e Katarit një nga kupat botërore më të shtrenjta në histori. Por për Kupën e Botës 2022 ka dhe të dhëna të tjera që të joshin në aspektin e kuriozitetit, pasi ky Botëror është prej atyre që do t’i presë ndeshjet me një numër të paktë impiantesh. Vetëm tetë stadiume janë përgatitur nga Katari për të pritur Katar 2022 që është numri më i ulët i vendeve për një Kupë Bote në vitet e fundit. Në fakt, nga tetë vendet e përzgjedhura për të pritur turneun, vetëm një u rinovua plotësisht, ndërsa shtatë të tjerat u ndërtuan nga e para. Më herët në vitin 1978, Argjentina ishte vendi i parë që priti një Kupë Botërore me vetëm gjashtë stadiume. Dy stadiume më pak se Katari. Një tjetër fakt interesant rreth Kupës së Botës 2022 në Katar është numri i vizitorëve që pritet të mbërrijnë në vend gjatë eventit. Siç pritej, Kupa e Botës 2022 e Katarit ndoshta do të marrë një numër rekord vizitorësh deri në përfundimin e turneut. Vlerësohet se do të ketë 1300 fluturime që vijnë në Katar çdo ditë gjatë gjithë muajit. Padyshim që pritet një numër rekord vizitorësh, por edhe shumë surpriza të tjera pritet t’i ketë kjo kupë bote. Kujtojmë se biletat për ndeshjet e rëndësishme janë shitur që tani të gjitha.