BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Sport

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta legjenda e NBA dhe aktivisti i të drejtave civile

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta legjenda e NBA dhe aktivisti i të

Legjenda e NBA, aktivisti i të drejtave civile dhe “Hall of Fame” Bill Russell vdiq në moshën 88-vjeçare.

Familja e Russell njoftoi vdekjen e tij në një deklaratë zyrtare nga llogaria e tij e verifikuar.

“Bill Russell, fituesi më pjellor në historinë e sportit amerikan, ndërroi jetë sot i qetë në moshën 88-vjeçare, me gruan e tij, Jeannine, pranë tij”, thuhet në deklaratë.

Russell fitoi dy kampionate shtetërore të shkollave të mesme, dy kampionate NCAA, një medalje ari olimpike dhe 11 kampionate NBA. Bill Russell ishte trajneri i parë me ngjyrë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, nga të gjitha ekipet sportive që fitoi një kampionat. Russell e përfundoi mandatin e tij si trajner me dy kampionate NBA dhe ishte një lojtar i lavdishëm i NBA-së.

Që nga viti 2009, MVP i finaleve të NBA quhet çmimi më i vlefshëm i finaleve të NBA Bill Russell. Ai ishte gjithashtu një nga basketbollistët më të shquar të këtij sporti.

Megjithatë, ai la një trashëgimi të barazisë. Russell luftoi për minoritetet jo vetëm në sportet profesionale, por në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2010, Russell mori Medaljen Presidenciale të Nderit për dekadat e tij të luftës për barazi.

“Ndoshta do të rijetoni një ose dy nga momentet e arta që ai na dhuroi, ose do të kujtoni të qeshurën e tij dalluese teksa kënaqej duke shpjeguar historinë e vërtetë pas asaj se si rrodhën ato momente.

Dhe ne shpresojmë që secili prej nesh të gjejë një mënyrë të re për të vepruar ose flisni me përkushtimin e pakompromis, dinjitoz dhe gjithmonë konstruktiv të Bill-it ndaj parimeve. Kjo do të ishte një fitore e fundit dhe e qëndrueshme për numrin tonë të dashur #6.” përfundon deklarata.

Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta legjenda e NBA dhe aktivisti i të