BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x

Sport

Leicesteri i shtohet listës së klubeve të Premier League që duan Brojën

Leicesteri i shtohet listës së klubeve të Premier League që

Armando Broja është një ndër lojtarët më të lakuar të Kombëtares tonë në këtë merkato verore. Futbollisti është në Pronësi të Çelsit, por ishte i huazuar tek Sauthemptoni sezonin e kaluar. Tani është rikthyer tek Çelsi e me gjasë klubi blu i Londrës do ta huazojë sërish, këtë herë në një klub tjetër të Premier League, ku në skenë ka dalë edhe klubi i Leicesterit. Padyshim që Broja është lojtar me të ardhme dhe gjasat janë shumë të mëdha që ai të luajë sërish në Premier League, pasi e ka kapërcyer “barrierën”si golashënues, gjë që e vërtetoi me Sauthemptonin në sezonin që lamë pas, por shqiptari kërkon më shumë. Interesimi për të është rritur, aq sa mund të thuhet se 4-5 klube cilësore të Premier League e kërkojnë atë dhe Çelsi po i shqyrton. Problem mbetet fakti që klubi londinez nuk e lë të lirë Bronën nën 40 mln euro.

Oferta e Leicesterit dhe shansi të luajë me Eriksenin

Leicester Siti ende nuk ka nisur punën për të bërë afrime gjatë kësaj merkatoje dhe tifozët duken shumë të pakënaqur, ndërsa shohin që drejtuesit e klubit nuk po e vënë “ujin në zjarr”. Megjithatë tashmë “dhelprat” janë duke analizuar alternativat dhe dy emrat që po shihen me vëmendje nga Leicester janë Kristian Eriksen dhe talenti i kombëtares shqiptare Armando Broja. Të dy lojtarët janë ndër më të kërkuarit e kësaj merkato, me Eriksen që pas rikthimit në Angli kaloi super sezon me Brentford. Kontrata e danezit me Brentford ka mbaruar dhe tashmë ai po sheh mundësitë që ka për të ardhmen, ndërsa përveç klubit ku luajti edicionin që u mbyll, Totenhem prej javësh po tenton afrimin e tij. Ndërsa sa i përket 20-vjeçarit shqiptar, Leicester i bashkohet në garë një numri të madh klubesh angleze përfshirë këtu edhe Uest Ham që bëri dhe një ofertë zyrtare prej 30 milionë eurosh për kartonin e Brojës, por edhe shumë të tjerëve nga Seria A. Megjithatë për sulmuesin, kartonin e të cilit e posedon Çelsi, të gjithë klubet e interesuara do duhet të presin vendimin e Thomas Tuhel pas përfundimit të fazës përgatitore, pasi gjermani nuk dëshiron që të vendos për Brojën, pa e parë së pari nëse mund ta bëjë pjesë të planeve të tij.

Kombëtarja

Broja ka një vit që luan me Kombëtaren si i grumbulluar i përhershëm. Në të vërtetë ai ka një vit që grumbullohet me ekipin e parë, por minutazhin nuk e ka të plotë. Trajneri Edi Reja preferon ta aktivizojë atë vetëm një pjesë loje. Këtë preferencë ai e zbatoi edhe në ndeshjet e qershorit, megjithëse këtë herë e aktivizoi Brojën titullar. Duhet theksuar se lojtari ka qenë produktiv në aq minuta sa ka luajtur dhe namin e mori në ndeshjet e eliminatoreve të shkuara të Botërorit, ku ndaj Hungarisë rezultoi vendimtar me nga një gol në secilin takim, duke i dhënë Shqipërisë 6 pikë. Në qershorin e këtij viti shënoi ndaj Izraelit me penallti, por pati dhe raste shënimi, por nuk rezultoi përcaktues pasi në asnjë ndeshje skuadra kuqezi nuk fitoi, duke zhgënjyer disi fansat (ndaj Islandës mungoi sepse ishte ende me pasojat e virusit Covid-19). Gjithsesi, shtatori vjen shpejt dhe Broja do të kërkojë më shumë