BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Sport

Lionel Messi "shtang" Barçën dhe sheikët, 'pleshti' habit të gjithë me veprimin e papritur

Lionel Messi "shtang" Barçën dhe sheikët,

Legjenda e Argjentinës, Lionel Messi do t’i bashkohet skuadrës amerikane Inter Miami pas largimit të tij nga kampioni francez Paris St-Germain.

Ish-lojtari i Barcelonës do të refuzojë një ofertë më fitimprurëse nga skuadra e Arabisë Saudite, Al-Hilal.

Marrëveshja e Miamit përfshin bashkëpunim nga marka si Adidas dhe Apple.

Sulmuesi Messi, 35 vjeç, fitoi çmimin për lojtarin më të mirë në botë shtatë herë dhe pritet ta fitojë atë më vonë këtë vit pas suksesit në Kupën e Botës.

Kjo është hera e parë që ikona e Barcelonës, Messi, luan jashtë Evropës.

Ai donte të qëndronte në Evropë edhe për një sezon tjetër, por, pasi nuk u morën oferta të kënaqshme, ai kishte zgjedhjen e drejtpërdrejtë mes Inter Miami ose Al-Hilal.

Ai mendohej shumë se do të favorizonte një lëvizje në Arabinë Saudite, ku do t’i bashkohej Cristiano Ronaldos dhe Karim Benzema në ligë në një marrëveshje që nuk mund të përputhej financiarisht.

Por Messi në fund u tundua në skuadrën e Major League Soccer Inter Miami për një sërë arsyesh, duke përfshirë stilin e jetesës dhe një marrëveshje me markat e mëdha që shtrihet përtej futbollit.

Ai tashmë ka një shtëpi në Majami, të cilën aktualisht e jep me qira.

Ai ishte i etur për një rikthim në Barcelonë këtë verë, por kufizimet e Fair Play Financiar që do të jenë në fuqi për sezonin e ardhshëm në La Liga bënë ndonjë plan ambicioz për ta rikthyer atë në një pamundësi.

Paris St-Germain fitoi Ligue 1 në të dy sezonet e tij në klub, por doli në 16 të fundit të Ligës së Kampionëve, që do të thotë se koha e tij në Francë nuk u pa si një sukses i madh.

Ai shënoi 32 gola në 75 ndeshje për klubin – dhe e mbylli këtë sezon me 16 gola dhe 16 asistime në Ligue 1.

Kontrata dyvjeçare e Messit përfundon këtë verë dhe të dyja palët ranë dakord të shkojnë në rrugë të ndara, me sulmuesin e pezulluar për dy javë në maj për një udhëtim të paautorizuar në Arabinë Saudite.

Trashëgimia e tij vjen nga koha e tij në Barcelonë dhe fitimi i Kupës së Botës me Argjentinën në dhjetor. Ai u largua nga Barça në vitin 2021, pas 21 vitesh me klubin, për shkak të problemeve financiare të klubit. Messi është golashënuesi rekord i Barcelonës me 672 gola dhe ka fituar 10 tituj të La Ligës, katër Liga të Kampionëve dhe shtatë Kupa të Spanjës.