BREAKING NEWS

Rreziku nga koronavirusi, doktori italian zbulon si mund të përballohet kjo epidemi

Rreziku nga koronavirusi, doktori italian zbulon si mund të
x

Sport

Liverpul i papërmbajtshëm, mposht Arsenalin dhe merr i vetëm kreun

Liverpul i papërmbajtshëm, mposht Arsenalin dhe merr i vetëm

“The Reds”-at bënë një ndeshje perfekte, fitojnë 3-0 ndaj “Topçinjve” në një ndeshje ku Salah shënoi dy gola dhe konfirmon Liverpulin në krye

Premier League angleze luajti dje shumicën e ndeshjeve të javës së tretë të saj, ku padyshim kryedueli ishte ai i luajtur në “Anfield” midis Liverpulit dhe Arsenalit, që rezultoi një fitore e madhe e skuadrës së trajnerit Jurgen Klop, një fitore që e mban Liverpulin në pozita komode në këtë pjesë të parë të sezonit në kampionatin anglez dhe e konfirmon atë si skuadrën kryesore pretendente për titull në Premier League. Në fakt, Liverpuli tregoi gjithë fuqinë e tij përballë Arsenalit në sfidën e vlefshme për javën e tretë të Premier League, ku ia doli të triumfojë me rezultatin 3-1 dhe të shkojë në krye të tabelës me 9 pikë të plota. Pavarësisht “shkëndijave” të dhëna nga Arsenali gjatë merkatos dhe përgatitjeve verore, Liverpuli ishte sërish shumë i fortë për “Topçinjtë”, që rezistuan vetëm 41 minuta në “Anfield Road”. Holandezi Vijnaldum ishte ai që zhbllokoi sfidën me një gol të shënuar pas një krosimi në zonë, ndërsa në fillim të pjesës së dytë skenën e mori ylli egjiptian i “The Reds”, Muhamed Salah. Ky i fundit dyfishoi shifrat në minutën e 49’, pas ekzekutimit të saktë të një penalltie, ndërsa 10 minuta më vonë shënoi edhe golin e dytë personal dhe të tretin për Liverpulin, duke vënë në kasafortë fitoren. Reagimi i Arsenalit ishte i dobët dhe u desh të vinte minuta e 85-të, kur pas një rrëmuje në zonë, mesfushori uruguaian Torreira arriti të gjuajë saktë dhe të dërgojë topin në rrjetën e portës së spanjollit Adrian. Minutat e mbetura, por edhe ato shtesë nuk sollën asnjë ndryshim, teksa Arsenali pësoi humbjen e parë sezonale, ndërsa Liverpuli konfirmoi se titulli kampion mbetet objektivi primar për këtë sezon.

Premier League/ Junajtid zhgënjen, mposhtet nga Kristal Palace

Ndërkohë që Liverpuli u konfirmua si skuadër pretendente, një tjetër rival i madh i tij, Mançester Juunajtid, po kalon një krizë të pakuptimtë në këtë start sezonal tëe kampionatit anglez. Kështu, Mançester Junajtid zhgënjeu sërish, këtë herë në “Old Trafford”, ku edhe pësoi humbjen e parë sezonale, teksa u mposht me rezultatin 1-2 përballë skuadrës modeste të Krystal Palace. “Djajtë e kuq” e panë veten në disavantazh që në minutën e 32-të, kur Kristal Palace shënoi me Ajë, ndërsa në minutën e 70-të humbi edhe një 11-metërsh me anë të sulmuesit kryesor Markus Rashford. Barazimi për Junajtid erdhi vetëm në minutën e parafundit të ndeshjes dhe u shënua nga uellsiani Xhejms, por kur “djajtë” u hodhën në sulm për të gjetur golin e fitores, londinezët shfrytëzuan një kundërsulm për të shënuar golin e dytë me van Anholt, për të marrë 3 pikët në këtë takim. Në sfidat e tjera, Sauthempton triumfoi me rezultatin 0-2 ndaj Brigtonit, Leicesteri fitoi 1-2 ndaj Shefield Junajtid dhe Uatfordi u mposht me rezultatin 1-3 në shtëpi nga Uest Hami.

Adriatik BALLA