BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x
BREAKING NEWS

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr informacionet ‘bombë’ dhe zbulon kush e ka takuar: Më erdhi me 3 makina të blinduara! Ja ku i ruan pamjet!

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr
x

Sport

Luajti për herë të parë titullar këtë sezon, “Eurosport” i jep notë të lartë Strakoshës

Luajti për herë të parë titullar këtë sezon,

Legjionarët patën një fundjavë cilësore me skuadrat e tyre në Europë, ku një pjesë spikatën me golat e tyre e një pjesë e lojtarëve patën asistime e lojë fantastike që morën vëmendjen e shtypit sportiv. Surprizë ishte aktivizimi i Tomas Strakoshës titullar në ndeshjen që Lacio zhvilloi ndaj Sampdorias, pasi portieri i përfaqësueses tonë aktivizohej titullar më herët gajtë këtij sezoni vetëm në duelet e Europa League apo në ndeshjet e kupës në Itali. Vendin e titullarit e mbante veterani Pepe Reina. Por situata ndryshoi në favor të shqiptarit dhe këtë herë ai e nisi nga minuta e parë. Duhet thënë se ndeshja e fundit e Thomas Strakoshës me Lacion në kampionatin italian, datonte në sfidën e Serisë A sezonin e kaluar më datë 23 maj ndaj Sasuolos, ku portieri shqiptar nuk e shmangu dot humbjen 2-0. Megjithatë, ditën e dielë, gardiani i kombëtares u rikthye nga minuta e parë për bardhekaltrit në sfidën ndaj Sampdorias teksa trajneri Maurizio Sarri i besoi një fanellë titullari. Dhe, në fakt Strakosha nuk e zhgënjeu teksa në fitoren 1-3 ndaj dorianëve rezultoi vendimtar në dy apo tre raste. Edhe në notat pas ndeshjes, 26-vjeçari u vlerësua pozitivisht, ndërsa “Eurosport” i vendosi notën e lartë, 6.5. “Strakosha pati një paraqitje shumë të mirë, sepse ai shpëtoi Lacion në dy-tre situata të vështira. Pas atij gabimi me Gallatasarai, duket se është rikuperuar dhe e ka marrë veten duke hedhur pas krahëve momentin e vështirë. Është një luks që Lacio ka një numër dy si puna e Strakoshës”, thekson “Eurosport”. Edhe në Kombëtare Strakosha ka një pozicion të veçantë, pasi së bashku me Berishën kanë dominuar katërkëndorin e portës kuqezi gjatë viteve të fundit, duke u alternuar me njëri-tjetrin.

Ecuria e kuqezinjve

Në fundjavën e kaluar lojtarët e përfaqësueses kuqezi, si dhe ata të Kosovës, patën ndeshje të mira, ku spikatën disa lojtarë me golat e tyre. Kështu, Asitrit Selmani realizoi plot katër gola në elitën e Suedisë. Skuadra e tij, Hamarbi, fitoi 5:3 ndaj Kalmarit, të shtunën në xhiron e fundit të Allsvenskan. Kështu 24-vjeçari arriti në shifrën e nëntë golave e shtatë asistimeve në 26 paraqitje këtë edicion. Ai edhe një herë dëshmoi se ka potencial, prej të cilit megjithatë shfaqi pak në rastet që i fitoi te Kosova. Gola të shqiptarëve kishte edhe në Norvegji. Veton Berisha arriti në shifrën e 22 golave për Vikingun, që siguroi daljen në Evropë, një xhiro para fundit. Berisha shënoi një gol nga penalltia, të dielën në fitoren 3:1 ndaj Odsit. Për Berishën ky edicion ishte shumë i suksesshëm. Skuadra e tij mban pozitën e tretë. Golin e dytë të edicionit e shënoi Fitim Azemi. Skuadra e tij, Stabaek, pësoi 3:1 nga Rosenborgu. Që ka potencial të jashtëzakonshëm e ka dëshmuar sulmuesi i Shqipërisë, Armando Broja. Në ndeshjen e Premier League, të shtunën, Broja shënoi për Sauthemptonin që barazoi 1:1 me Brightonin. 20-vjeçari ka tri gola në 11 paraqitje në Premier League. Kanë nisur thirrjet që Çelsi ta kthejë Brojën, të cilin e ka huazuar te Southamptoni. Broja shënoi gol shumë të bukur.