Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mafia në Shqipëri/ Igli Tare dhe i vëllai në dosjen e antimafias italiane, ja kompanitë e basteve që zotërojnë në Shqipëri

Postuar: 15/11/2018 - 11:00

Ditën e djeshme qarkulloi në të gjitha mediat se duart e mafias italiane janë në tregun e basteve “online” janë shtrirë edhe në Shqipëri.Policia e Barit arrestoi dje 68 persona ndërsa u sekuestroi pasuritë në Itali dhe në disa shtete të tjera ndër të cilat ishte edhe Shqipëria.

Vlera e basteve kapërcente 4,5 miliardë euro të luajtura në disa platforma “online” të menaxhuara nga kjo organizatë mafioze.
 
Pjesë e kësaj ishte edhe një kompani shqiptare e quajtur "Remote Betting Solution", pronë e faqes së internetit “Revolutionbet365.com” që përdorej nga grupet mafioze. Kështu për të pastruar paratë, ato depozitoheshin në llogarinë e një kompanie në Curacao në Itali, më pas transferoheshin në Shqipëri, për të shkuar përsëri në Curacao dhe më pas kaloni në Itali, si para të pastra.
 
Ndër të tjera, tek pjesa e dosjes për Shqipërinë përmendet edhe ish-futbollistri Igli Tare, tashmë drejtor sportiv i skuadrës së futbollit italian Lazio.
Sipas dokumentit Fabruzio Gerolla (i arrestuar dje në Itali )kontakton avokatin Mirko Daidone të cilit i drejtohet duke i kërkuar informacione mbi një shoqëri bastesh të drejtuar nga vëllezërit Tare, me 400 dyqane në të gjithë Shqipërinë, e interesuar për t’u përhapur nën emrin BET 1128. Shoqëria shqiptare, për të cilën është i interesuar Gerolla, është "Top Bast". Rezulton që Top Bast ka një kapital prej 22 mln lekë,, në zotërim te Ermal Bajramit. Nga faktet, shoqëria është e vëllezërve Igli Tare, dhe Genti tare, ky i fundit konsull i Shqipërisë në Turqi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 20:57

Kastrioti arriti që të fitojë në shtëpi përballë Teutës me shifrat 2-1, por duke parë fitoren e Tiranës, tashmë shanset për krutanët duken shumë të pakta për të mbijetuar.

Postuar: 26/05/2019 - 14:30

Kur të gjithë presin shpërthimin e tij në fushën e blertë, Neymar më shumë bëhet protagonist ja

Postuar: 26/05/2019 - 07:52

Mbrëmjen e djeshme u luajtën finalet e kupave në disa vende europiane si në Gjermani, Spanjë, Por

Postuar: 26/05/2019 - 07:51

Goga Basket ishte surpriza e madhe e këtij sezoni në Superligën e meshkujve në basketboll, pasi m

Postuar: 26/05/2019 - 07:48

Peshëngritja vijon të jetë sport elitar dhe t’i sjellë vendit medalje të rëndësishme nga ak

Postuar: 25/05/2019 - 07:26

Juventusi dhe Interi kanë një rivalitet jo të zakonshëm në kampionatin italian, një rivalitet që

Postuar: 25/05/2019 - 07:24

Kategoria Superiore po shkon drejt fundit dhe skuadrat pop bëjnë llogaritë e tyre.