BREAKING NEWS

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit të Dick Martyt për krime nga UÇK, e cilëson të pabazë dhe kërkon të hartohet një i ri, tërbohen serbët

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit
x
BREAKING NEWS

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të madhe që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Kievi po tenton të marrë Krimenë

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit, kategoritë që përfitojnë dhe fondet e vëna në dispozicion nga buxheti

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit,
x
BREAKING NEWS

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes frikës së ndërhyrjes ruse, analiza e “New York Times”: A po e përdor Kremlini Serbinë për të nxitur luftën në Ballkan?

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x
BREAKING NEWS

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare në shtator: Grupi i Berishës do të konsiderohet ‘armatë terroriste’, nuk mund të ketë qeveri teknike për hallet e Metës

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x

Sport

Marrëveshja “mafioze” Lotito-Sarri sheh një Lacio pa Taren, dyshja e “pleqve” italianë mosmirënjohës ndaj shqiptarit

Marrëveshja “mafioze” Lotito-Sarri sheh një Lacio pa

Mediat italiane dhe jo vetëm janë fokusuar ditët e fundit në përplasjen që drejtori sportiv i Lacios Igli Tare ka pasur me presidentin e këtij klubi Klaudio Lotito, një përplasje që po çon Taren drejt një “divorci” të pashmangshëm pas 13 vjet bashkëpunim. Të gjithë nxiten të kuptojnë çfarë po ndodh konkretisht? Si ka mundësi që raporti shumë i mirë i Tares me Lotiton për shumë vite shkërmoqet brenda pak kohësh dhe cili është shkaku? Natyrisht shkaku dihet, ai është trajneri Mauricio Sarri, i cili që kur vuri këmbën tek klubi i kryeqytetit italian punoi jo për të ndërtuar një skuadër të denjë, por për t’i bërë ‘gropën’ Tares, pra për ta larguar atë përfundimisht nga Lacio. Dhe situata sot për Taren është ndërlikuar, pasi presidenti Lotito dukshëm po mban anën e trajnerit dhe për ta dobësuar edhe më tej pozitën e shqiptarit, ata kanë nxitur segmente të tifozëve, kryesisht radikalë, që t’i kundërvihen Igli Tares dhe të kërkojnë largimin e tij. Me pak fjalë, midis Lotitos dhe Sarrit ka një marrëveshje të fshehtë, në kuptimin që në projektin e ri Tare nuk përfshihet. Padyshim që ky është kulmi i mosmirënjohjes, pasi, pavarësisht rezultateve (që për hir të së vërtetës shqiptari është vlerësuar si një nga drejtorët sportivë më të mirë në Itali e më gjerë), Igli Tare ka dhënë shpirtin për Lacion, e ka mbajtur atë skuadër në top-nivele në kampionatin italian, duke marrë lojtarë me çmim të vogël dhe që klubi i ka shitur miliona euro. Ka qenë pikërisht kjo strategji e Tares, që e kanë ngjitur ish-sulmuesin kuqezi në majat më të larta të futbollit europian si një drejtor sportiv mjaft efikas e për këto rezultate pak vite më parë ai mori edhe çmimin në Itali si drejtori sportiv më i mirë. Po ku shkoi kjo punë e madhe dhe ky sukses? Në marrëveshjen mafioze të Lotito-Sarrit, ky sukses e kjo punë hidhet në kosh.

Skenarët e mundshëm

Situata e momentit tek Lacio punon kundër Tares, për këtë arsye, miqtë e shumtë të tij i kanë telefonuar dhe i kanë rekomanduar që të japë dorëheqjen, duke kërkuar pagesën sipas kontratës edhe për një vit. Ndoshta për Igli Taren po fryn një erë e re, ku i duhet pak pushim e më pas një rikthim spektakolar akoma më i rëndësishëm. Po çfarë i kanë rekomanduar miqtë Tares? Ata i kanë rekomanduar një dorëheqje, pak pushim dhe më pas një rikthim të fuqishëm, natyrisht në një tjetër top-klub italian ose në Gjermani. Gazeta “SOT”, pati kontakte me disa ish-lojtarë të ekipit kombëtar dhe pavarësisht se nuk duan të prononcohen hapur për këtë temë, ata mendojnë se Tare duhet të shohë për një alternativë të re, pra të lerë dyshen e pleqve Lotito-Sarri të luajnë “domino”. Kuptohet, Igli Tare nuk është emër dosido, por një personalitet në futbollin italian, që me punë ka dëshmuar sukses. Një nga kritikat që i janë adresuar Tares ka të bëjë me Muriqin e Kosovës, por Lotito e Sarri e fshehin faktin se kosovari shënoi shumë gola në Spanjë. E habitshme është, që edhe në Shqipëri, ka disa segmente mediatike që kërkojnë ta ulin Taren, duke u bërë palë me dyshen e pleqve mosmirënjohës Lotito-Sarri.