BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x
BREAKING NEWS

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre dyshime të forta: Ishte i ftuar edhe në një eveniment sportiv, por...

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre
x
BREAKING NEWS

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën marramendëse: Ja sa miliona euro duhet të kthejë familja Berisha

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën
x
BREAKING NEWS

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme: McGonigal ka takuar edhe politikanë të tjerë, mes tyre edhe...

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme:
x
BREAKING NEWS

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar bën paralajmërimin e fortë dhe zbardh planin e presidentit rus: Putin po përgatit një konflikt të frikshëm në...

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar
x
BREAKING NEWS

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi: Një ngjarje katastrofike do të godasë botën në 2 vjet

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi:
x
BREAKING NEWS

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën ‘bombë’: Rama nuk pritet më zyrtarisht në Shtëpinë e Bardhë

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe Italisë, GJKKO konfirmon masat e sigurisë për 15 të arrestuarit. Zbardhet vendimi

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe
x

Sport

“Mbretëron” Tirana, bardheblutë “rrëmbejnë” trofeun e 12-të të Superkupës së Shqipërisë

“Mbretëron” Tirana, bardheblutë

Tirana dhe Vllaznia zhvilluan sot në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania” finalen e edicionit të 29-të të Superkupës së Shqipërisë, ku bardheblutë triumfuan me rezultatin 3-2. Ky kompeticion u krijua në vitin 1989-të, teksa përballeshin në një finale skuadra që fitonte titullin kampion dhe ajo që merrte trofeun e Kupës.

Këtë edicion, si kurrë më parë në historinë e Superkupës, finalja nuk u zhvillua në gusht ose shtator, siç dhe është bërë rregullisht, por në dhjetor.

FSHF-ja mendoi të ndryshonte, duke vepruar si disa vende të tjera europiane me Superkupën, por ajo që harroi sërish të bënte ishte shpërblimi. Mund të duket e çuditshme, por Tirana që sot fitoi trofeun nuk përfitoi asnjë qindarkë. Pra, Superkupa vlen zero lekë, në një kohë që institucioni i futbollit e organizon dhe të ardhurat nga biletat i fut në arkën e vet. Në këto kushte, vlerësimi për këtë kompeticion zbehet gjithnjë e më shumë.

Kjo ishte Superkupa e 12-të për Tiranën, bardheblutë e kanë fituar më shumë se të gjithë këtë trofe, ashtu sikurse dhe kampionate.

VITI 1993 – Nuk jepet Trofeu sepse Partizani fitoi kampionatin dhe Kupën

VITI 1995: Finalja  Tirana-Tirana nuk u luajt

VITI 1996 – Nuk jepet Trofeu sepse Tirana fitoi kampionatin dhe Kupën

VITI 1997–  Finalja Tirana-Partizani  nuk u luajt

VITI 1999 – Nuk jepet Trofeu sepse Tirana fitoi kampionatin dhe Kupën