Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbrojtësi/ Ivan Balliu në 11-shen e javës në Francë, e vlerëson “L’Equipe”

Postuar: 19/09/2017 - 07:39

Një nga lojtarët shqiptarë që spikati në javën që lamë pas ishte padyshim mbrojtësi Ivan Balliu, i cili është pjesë e Metz në kampionatin francez të Ligue 1. Dje futbollisti kuqezi është përfshirë nga mediat franceze në 11-shen më të mirë të javës së gjashtë në kampionatin e këtij vendi, duke pasur kështu një arritje domethënëse. Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare vlerësohet nga prestigjiozja “L’Equipe” si një nga lojtarët më të mirë të kësaj fundjave në futbollin francez duke u përzgjedhur në formacionin më të mirë. Mbrojtësi kuqezi vlerësohet me notën 7 pas paraqitjes perfekte në transfertën e Axhers ku u aktivizua si mbrojtës i djathtë në formacionin 4-4-2 të trajnerit Filipe Hinsberger. 25-vjeçari u aktivizua gjatë gjithë ndeshjes duke e ndihmuar ekipin e tij të arrinte një sukses shumë të rëndësishëm me rezultatin 1-0. Në formacionin ideal të javës së 6, ai rreshtohet në krahun e djathtë të mbrojtjes me 5 lojtarë dhe sipas “L’Equipe”, Balliu fitoi çdo duel duke pësuar madje edhe 3 faulle. Në fundin e ndeshjes, ai arriti të ruante të paprekur portën e Metz pasi topi po drejtohej në rrjetë. Me një ndërhyrje vendimtare në vijën fatale, Balliu ruajti avantazhin e skuadrës së tij. Mbrojtësi shqiptar është lojtari i vetëm i Metz që përfshihet në formacionin më të mirë të javës ku bëjnë pjesë gjithashtu edhe emra me peshë të kampionatit francez si Falkao, Rabiot apo Malkom. 25-vjeçari shqiptar i lindur në Spanjë numëron 4 ndeshje si titullar këtë sezon me fanellën e Metz ku ka arritur të kthehet në një pikë referimi për skuadrën franceze.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Shorti i Europa League: Milan-Arsenal, finalja e parakohshme…

Postuar: 23/02/2018 - 15:45

Është hedhur sot në Lyon të Francës shorti për 1/8-t e finaleve të Europa League, në qytetin ku do të luhet edhe finalja e këtij edicioni të “kupës së vogël”.
Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:01

Mauro Ikardi do të largohet në verë nga Interi dhe besohet se Paris Saint Germain dhe Reali i Madridit janë në garë për shërbimet e tij.

Postuar: 23/02/2018 - 08:58

Skënderbeu do të presë të shtunën Partizanin, në kuadër të javës së 21-të të Kategorisë Superiore, një ndeshje që konsiderohet edhe si vendimtare për Partizanin dhe objektivat e

Postuar: 23/02/2018 - 08:54

Mërgim Mavraj është mbrojtësi kryesor i kombëtares tonë dhe pas tërheqjes së Lorik Canës nga futbolli i luajtur, ai është shndërruar në pikën referuese në qendër të mbrojtjes, d

Postuar: 22/02/2018 - 22:12

Pasi trajneri i Vllaznisë, Ernes Gjoka, u sulmua me thikë nga një person me kapuç, ka reaguar edhe klubi i Partizanit.

Postuar: 22/02/2018 - 21:05

Trajneri i Vllaznisë Ernest Gjoka, ka dhënë dëshminë e tij në polici në lidhej me ngjarjen.