BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Sport

Mediat italiane elozhe për Bajramin: Është lider i Empolit, Reja fitoi një “as” tek Shqipëria

Mediat italiane elozhe për Bajramin: Është lider i Empolit, Reja

Kombëtarja bëri në prezantim të mirë në shtator në kuadër të ndeshjeve të radhës në grupin I kualifikues për eliminatoret e Botërorit “Katar-2022”, duke grumbulluar 6 pikë në 3 ndeshje dhe duke u ngjitur në vendin e dytë në renditje pas Anglisë. Kjo ecuri e mirë e skuadrës dhe kjo klimë mjaft pozitive në grup janë dëshmi se skuadra e trajnerit Edi Reja po funksionon dhe ka mundësi të bëjë më shumë, pasi grupi ka kualitete të spikatur që i ka respektuar në faqet e tij edhe shtypi sportiv italian e më gjerë, madje dhe teknikët e rivalëve tanë në grupin I, sikurse ishte trajneri i Rumanisë. Në grupin e kuqezinjve, është afruar së fundmi edhe mesfushori i Empolit, Nedim Bajrami, i cili i ka sjellë cilësi skuadrës në mesfushë dhe e ka bërë lojën e saj më cilësore dhe më të kthjellët, duke ngjallur shpresë për një kualifikim të mundshëm historik në finalet e një Botërori. Bajrami ka cilësi dhe këtë e kanë evidentuar edhe shumë specialistë të futbollit në Itali. Madje trajneri i Empolit e ka cilësuar Bajramin lojtar vendimtar, ndërsa presidenti i klubit e ka quajtur atë lojtari i së ardhmes.

Bajrami, lider i padiskutuar i Empolit

Pranohet nga të gjithë analistët që mbulojnë ekipin përfaqësues se mesfushori me origjinë nga Kosova është lojtari i duhur për Kombëtaren, por mediat italiane shkojnë më tej, duke e cilësuar lideri të padiskutuar të Empolit, një rol që e ka treguar menjëherë pas nisjes së kampionatit, në vetëm tri ndeshje të luajtura. Është një fillim sezoni i mbarë për Nedim Bajramin, lojtar i aftë të shpaloste menjëherë vlerat e tij në Kombëtaren kuqezi, ku pati një impakt të menjëhershëm në sfidat e shtatorit për Shqipërinë, duke i dhuruar fantazi e impulse të reja në sulm skuadrës së Edi Rejës. Rritja e mesfushorit është konstante edhe në klubin ku luan, tek Empoli, me mediet italiane që e përvijojnë si liderin e ri të skuadrës. Empoli ka bërë një nisje me luhatje të sezonit, ku është shfaqur si një skuadër e aftë për të mposhtur Juventusin në “Allianz Stadium”, për t’u mposhtur më pas në shtëpi nga Venezia, por Bajrami që në 3 ndeshjet e para ka shënuar një gol dhe ka dhënë një asist, duke konfirmuar se është pika kyçe e lojës sulmuese të skuadrës, konture që i ka shfaqur edhe te prezencat e para te Shqipëria. Më në fund, Bajrami po shfaq vlerat e tij në Serinë A, pas disa sezoneve të mira në Serinë B, duke u konfirmuar si një futbollist i aftë për të luajtur në të gjitha rolet e mesfushës, edhe pse pozicioni i tij natyral është ai që po mbulon aktualisht: trekuartisti pas dy sulmuesve. Në dy sezonet e para tek Empoli ka koleksionuar në total, në të gjitha kompeticionet, 12 gola dhe 14 asiste, ndërsa në elitën e futbollit Italian këtë vit ka shërbyer një asist për shokun e skuadrës, Bandinelli, në ndeshjen me Lacion, duke shënuar edhe golin ndaj Venezias. Pavarësisht mbërritjes tek Empoli të lojtarëve të rëndësishëm si Pinamonti apo Kutrone, shqiptari mbetet lideri i të kaltërve, ai që mund të shpikë në çdo moment aksionin vendimtar për skuadrën toskane. Mbetet të shihet, së fundmi, se çfarë statistikash do të regjistrojë Bajrami në javët e muajt në vijim në radhët e Empolit.