Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mema shuan polemikat brenda Tiranës, ndaj Flamurtarit prova e madhe e tij

Postuar: 18/10/2018 - 07:18

Tirana do të luajë në fundjavë me Flamurtarin, në një duel mjaft interesant sa i përket pozicionit të skuadrave, gjendjes së grupeve, kualitetit të tyre, por edhe pankinave respektive. Kjo pasi Tiranën e drejton aktualisht Ardian Mema, i cili një javë më parë ishte në pankinën e klubit vlonjat, si ndihmës i trajnerit Ilir Daja. Dueli midis bardhebluve dhe kuqezinjve në Vlorë do të ketë kështu një vëmendje maksimale dhe të dy palët kanë shpalosur objektivin e tyre për fitore. Flamurtarit i duhet trepikëshi për të kapur grupin e kreut, kurse Tiranës i duhet fitorja për t’i ikur grupit të fundit në renditje. Për Ardian Memën do të jetë dueli i parë si trajner i Tiranës dhe ai i ka sheshuar problemet në grup, duke larguar sherret, polemikat dhe fenomenet negative që ekzistonin më parë për shkak edhe të situatës së rënduar nën Ze Marinë, teksa është rritur ndjeshëm pozitiviteti, besimi në vetvete dhe shpresa për të marrë maksimumin nga kjo përballje e radhës në Superiore. Në fakt, trajneri i ri ka vetëm pak që ka nisur punën, por ndonjëherë mjaftojnë pak ditë për të bërë dallimin në disa aspekte, dhe atmosfera është shumë më pozitive brenda grupit me teknikun e ri. Duket se te Tirana me Ze Marian, edhe pse nuk mund t’i thoshin të gjitha, atmosfera në dhomat e zhveshjes ka qenë mbytëse për shkak të ndasive apo çështjeve të krijuara nga braziliani. Duke nisur nga ajo e kapitenit Karabeci e deri te favorizimi i një grupi lojtarësh, kanë qenë elementë që kanë minuar grupin bardheblu, edhe pse është e vështirë të vlerësosh se cili ka qenë ndikimi i kësaj atmosfere për sa i përket impaktit në fushë. Në deklaratën e tij të prezantimit Mema, pa diplomacinë karakteristike të brazilianit, pranoi vështirësitë e madje edhe dilemat që mund të ketë. Ai nuk nguroi të pranojë se ka në dispozicion një grup ku jo të gjithë lojtarët i pëlqejnë, vuri veton për merkaton, ndërsa nuk ngurroi edhe të bëjë një tjetër deklaratë të guximshme, për momentin nuk mund të vendosen objektiva, pasi duhet dalë sa më parë nga gjendja aktuale. Edhe këtu një dallim thelbësor, Ze Maria pas një viti në drejtimin e bardhebluve dhe dy muajsh faze përgatitore, në fillim të këtij sezoni premtonte se Tiranën e vërtetë do të shihnim pas javës së 3-të, në fakt nuk e pamë kurrë. Mema evidenton menjëherë rëndësinë e rezultatit për të dalë nga kriza. Me trajnerin e ri, te Tirana ka nisur të ndihet një frymë krejt tjetër, në klub shpresojnë që diçka e tillë të reflektohet edhe në fushën e blertë, aty ku Tirana e Memës, mbetet e tëra për tu parë.

Ze Maria e solli për futbollist të madh, “10”-shi i Tiranës firmos në Kenia

Kur u prezantua te Tirana, nuk u shfaq me një fanellë dosido, por me atë me numrin 10, të cilën në klubin bardheblu e kanë veshur emra të mëdhenj në vite. Por Keneth Muguna nuk u bë kurrë një emër i madh për këtë klub, edhe pse ish-trajneri Ze Maria u shpreh shpesh se shihte të ai organizatorin që do të zgjidhte hallet e bardhebluve. Tirana ishte gati të shkonte edhe në FIFA për të pas telasheve që i solli me kenianët e Gor Mahias, sepse kontaktoi futbollistin pa lejen e tyre. Bardheblutë si përfundim paguan 30 mijë euro për kartonin e tij, të bindur nga Ze Maria se do të kishin më në fund një “numër 10” në radhët e tyre. Por Muguna përfundoi duke u aktivizuar shumë pak edhe në Kategorinë e Parë me Tiranën dhe në fund të sezonit, u dha lamtumirën bardhebluve, duke marrë me vete edhe pretendimet se nuk ishte paguar rregullisht nga ata. Sot, Muguna ka firmosur përsëri me klubin të cilit i dha lamtumirën pak muaj më parë për të udhëtuar drejt Shqipërisë. Futbollisti ka firmosur për tre vite me Gor Mahian në Kenia, me bindjen që të vazhdojë aty karrierën e tij pas eksperimentit të dështuar në Shqipëri.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/03/2019 - 12:16

Sitata te kombëtarja nuk është aspak e mirë dhe aktualisht jemi pa trajner pas shkarkimit të Kristian Panuçit.Sot, kuqezinjtë luajnë përballë Andorrës në transfertë dhe ekipi do drejtohet nga Ervin Bulku.

Postuar: 25/03/2019 - 09:43

Trajneri i Real Madrid, Zinedine Zidane ka deklaruar se Marco Asensio nuk do të largohet nga klub

Postuar: 25/03/2019 - 08:11

 Javën e ardhshme është programuar të zhvillohet një takim mes Napoli-t dhe menaxherit të El

Postuar: 25/03/2019 - 07:11

Në Andora do të jetë një Shqipëri ndryshe.

Postuar: 24/03/2019 - 23:24

Ish-lojtari i Partizanit dhe i Shqipërisë Ledio Pano i ftuar në emisionin “Sport News&rdquo

Postuar: 24/03/2019 - 22:44

U luajtën në orën 20:45, pesë takimet e vlefshme për eliminatoret e Europianit 2020.

Postuar: 24/03/2019 - 22:43

Ish-futbollisti i Kombëtares, Salvator Kaçaj, i ftuar në emisionin “Sport News Plus”,