Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mesi hyn në histori, "manita" Topash të Artë

Mesi hyn në histori, "manita" Topash të Artë

Postuar: 12/01/2016 - 13:57

Është sërish Lionel Mesi, për herë të pestë, fitues i "Topit të Artë". Në ceremoninë gala të organizuar në Zyrih, argjentinasi u kurorëzua si futbollisti më i mirë i 2015-s, pas votimit të gazetarëve, të trajnerëve dhe kapitenëve të ekipeve kombëtare. Në garë për futbollistin më të mirë për vitin që lamë pas ishin Kristiano Ronaldo, Lionel Mesi, si dhe braziliani Nejmar. Në fakt, lajmi se Mesi ishte fitues për herë të pestë i trofeut të "Topit të Artë" u publikua ditë më parë nga FIFA në faqen zyrtare të saj, por ai qëndrojë vetëm pak minuta dhe më pas u fshi. Gafë e pabesueshme, por që tashmë rezultoi që lajmi të jetë i vërtetë. Argjentinasi zhvilloi një sezon të shkëlqyer vitin e kaluar me Barcelonën, duke arritur të fitojë 5 trofe nga 6 të mundshëm. Ndërsa me Argjentinën, Mesi arriti deri në finalen e Kupës së Amerikës Latine, të humbur më pas ndaj Kilit në finale. Lojtari kishte marrë votat maksimale dhe rivalët e tjerë ishin me një diferencë të madhe larg tij.

Deklarata

Deklarata që Lionel Mesi bëri pak minuta para fillimit të ceremonisë së Topit të Artë është shumë e kuptueshme. Argjentinasi pranoi se do t'i falte Topat e Artë që ka fituar vitet e fundit me trofeun e Kupës së Botës, gjithmonë nëse do t'i jepej kjo mundë- si. Argjentinasi ka shkuar shumë afër fitores së një Botërori në 2014-ën, por Gjermania tregoi se ishte më e fortë, duke shuar ëndrrën e yllit të Barcelonës. "Nëse do të kisha mundësi të zgjidhja do të preferoja Kupën e Botë para pesë Topave të Artë", ka thënë Mesi para fillimit të ceremonisë në Zyrih. "Kam thënë gjithmonë se preferoj arritjet e skuadrës dhe Kupa e Botës është trofeu më i rëndësishëm që ekziston. Ndihem krenar për gjithçka kam arritur me klubin. Është e vështirë të fitosh përsëri pasi e ke bërë këtë në të kaluarën", ka deklaruar argjentinasi. Mesi nuk ka harruar të falënderojë të gjithë lojtarët e Barcelonës duke thënë se pa ta nuk do ta kishte fituar trofeun prestigjioz sezonin e kaluar.

Bujar MUÇAKU

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 13:11

Christiano Rolaldo është akuzuar pak kohë më parë nga një ish-modele për përdhunim. Prokuroria e Las Vegasit bëri të ditur rënien e akuzave për përdhunim të ngritur nga ish-modelja amerikane.

Postuar: 20/10/2019 - 23:13

Elseid Hysaj insiston të largohet nga Napoli.

Postuar: 20/10/2019 - 07:54

Serie A luajti dje tri ndeshjet e para të javës së 8-të të saj, ku padyshim spikati fitorja e Nap

Postuar: 20/10/2019 - 07:53

Kategoria Superiore luajti dje ndeshjet e javës së 8-të të saj, ku padyshim kryedueli ishte ai i

Postuar: 20/10/2019 - 07:50

Shqipëria ka ende dy ndeshje për të luajtur në grupin H eliminator për Euro-2020, por nuk ka asnj

Postuar: 19/10/2019 - 23:17

Real Madrid u mund këtë të shtunë në transfertë nga Mallorca me rezultatin 1-0.

Postuar: 19/10/2019 - 09:40

Grabitja e shtëpisë së futbollistit të njohur Alvaro Morata nga 4 shqiptarë, ka lënë shenja të fo