BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Sport

Myrto Uzuni, në top-5 lojtarët më efikasë aktualisht në Europë

Myrto Uzuni, në top-5 lojtarët më efikasë aktualisht në

Myrto Uzuni ëstë futbollisti më në formë i përfaqësueses së Shqipërisë në këtë moment. Ai ka bërë një progres mjaft cilësor me ekipin e Granadës, ku ndihet lider i saj dhe është praktikisht golashënuesi më i mirë i ekipit e njëherësh edhe golashënuesi më i mirë i Ligës së dytë spanjolle (Segunda Divizion). Uzuni është sulmues krahu, por këtë sezon ka qenë përcaktues në vijën e parë të ekipit spanjoll dhe statistikat e golave që disponon e rendisin ndër më të mirët në Europë në këtë moment, sidomos krahasar me statistikën që ka të bëjë me numrin e golave për ndeshje. Jo vetëm kaq, por Granada është e varur prej golave dhe lojës së tij dhe kjo i jep më shumë rëndësi si lider lojtarit shqiptar. Mbetet të shihet performanca e tij deri në fund të sezonit, por golat e shumtë, cilësia e lojës në krahë dhe në tërësi roli prej lideri i tij tek Granada, dëshmojnë një futbollist në rritje dhe me shumë përkushtim, krahas talentit që ai e zotëron. Kjo është shenjë e mirë edhe për përfaqësuesen, ku në duelin ndaj Polonisë pritet të jetë lider i grupit.

Statistikat me Granadën dhe renditja europiane

“Futbollisti i përfaqësueses së Shqipërisë Myrto Uzuni është duke e kaluar sezonin më të mirë të karrierës. Sulmuesi shqiptar po shkëlqen në futbollin spanjoll. Përfaqësuesi shqiptar i ka realizuar plot 20 gola me fanellën e Granadës deri tani në sezonin 2022/23”, shkruajnë mediumet sportive spanjolle, të cilëve u referohen mediat sportive në Shqipëri dhe në Kosovë. Kjo ka bërë që ky ekip të ketë renditje mjaft të mirë në ligën e dytë spanjolle. E beratasi me këtë rast e sheh veten duke i rivalizuar yjet e futbollit evropian. Numrat e tij nuk janë fort larg atyre të yjeve si Haland, Mbape, Levandovski apo Osimhen, përkundër faktit se bën pjesë në një nivel më të ulët garash. 27-vjeçari e ka një statistikë prej 0.63 goli për ndeshje dhe me këtë rast e lë prapa sulmuesin e Barcelonës, i cili e ka mesataren prej 0.6 goli për ndeshje. E më së miri në Evropë qëndron sulmuesi i Mançester Sitit, i cili e ka një mesatare të frikshme prej 1.04 goli për ndeshje. Kuptohet, Haland është nga tjetër “planet”, por edhe ecuria e futbollistit shqiptar të Granadës ka qenë e shkëlqyer e mjaft premtuese për vazhdimësinë e karrierës së tij në Spanjë ose jashtë saj.

Kombëtarja

Kombëtarja është grumbulluar dhe pjesë e listës së përfaqësueses është edhe sulmuesi i krahut, Myrto Uzuni. E pranojnë të gjithë tashmë se në sfidën e radhës ndaj Polonisë, sulmi do të jetë ekskluzivitet i tij në aspektin e pritshmërive, nisur dhe nga nevoja që ka skuadra në vijën e parë. Cikalleshi e ndonjë tjetër kanë rolin e tyre, por në fund të fundit, lojtari më në formë i momentit në sulm është Uzuni dhe të gjithë e dinë këtë, përfshi dhe trajnerin Silvinjo. Ky i fundit po shfrytëzon seancat stërvitore me ekipin për të parë gjendjen e grupit dhe për të seleksionuar 11-shen titullare që mund të marrë maksimumin në fushë. Në kushtet kur në repartin ofensiv ka mangësira dhe pak cilësi, përzgjedhja e Uzunit në pozitën kyçe mund të ndihmonte të arrihej objektivi i skuadrës për duelin e radhës, atë ndaj Polonisë më 27 mars, në Varshavë.