BREAKING NEWS

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të Tiranës dhe merr plagë të shumta, zbardhet arsyeja

Ndodh edhe kjo! Sulmohet aktori i humorit Rezart Veleshnja në mes të
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6 dhjetor që do zbarkojnë liderat e BE-së? Zbardhet axhenda e plotë

Çfarë do të diskutohet në Samitin e Tiranës më 6
x
BREAKING NEWS

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit që do merret për Ori Nebiajn dhe Petrit Dodën

Pritet të mblidhet me urgjencë KQZ, zbardhet vendimi më i fundit
x
BREAKING NEWS

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re avokatja e njohur e vendit tonë, kishte nevojë për transplant të palcës jashtë vendit, Adriatik Lapaj jep lajmin e trishtë: Do më marrë shumë malli!

Drejtësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x
BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x

Sport

Napoli thyen Juventusin në Superkupën e Italisë, vendosën penalltitë

Napoli thyen Juventusin në Superkupën e Italisë, vendosën
Napoli është fitues i Superkupës së Italisë. Një ndeshje dramatike e zhvilluar në Doha, kryeqytetin e Katarit, dhuroi emocione të shumta dhe një seri gjuajtjesh nga pika e bardhë për të përcaktuar fituesin. Duelin e parë sezonal me Napolin Juventusi e humbi mbrëmë, por ka më shumë shanse për titullin në Serie A. Futbolli italian e ka humbur sharmin e dikurshëm dhe përpos rënies së cilësisë së klubeve në garat europiane, ka rënia të tifozëve në shkallët e stadiumeve, një tregues i krizës ekonomike italiane e ndjerë keqas dhe nga futbolli.
 
Megjithatë, disa klube vijojnë të ruajnë cilësi të lartë dhe të dhurojnë emocione të mëdha. Për momentin në futbollin italian tre janë klubet ë konkurrojnë dhe në Europë. Përveç Juventusit që është kualifikuar në Champions, Roma e Napoli vijojnë të kenë cilësi dhe të tregojnë se mund të bëjnë diçka më shumë. Dje në Katar, u luajt një klasike e futbollit italian, në kuadër të Superkupës së këtij vendi. Kështu, Juventusi,si kampion në fuqi, u përball me Napolin si fitues i kupës. Ndeshja e zhvilluar në Lindjen e Mesme tërhoqi vëmendjen dhe spektakli nuk mungoi, sidomos në pjesën e dytë. Në fund ndeshja përfundoi edhe pas kohës shtesë 2-2 e nga penalltitë fitoi Napoli 6-5.
 
Takimi
 
Ndeshja nisi mjaft e mirë për Juventusin, i cili ushtroi presion që në minutat e para dhe ia doli të sigurojë një epërsi jo të vogël ndaj kundërshtarit napolitan. Madje ishte pikërisht kjo epërsi dhe ky presion që u konkretizua me gol, pasi Karlos Tevez shënoi që në minutën e 5-të për “Zonjën e Vjetër” dhe kjo i dha qetësinë e nevojshme skuadrës së trajnerit Masimiliano Alegri. Epërsia do të zgjaste për shumë e shumë minuta, pasi Juventusi kontrolloi mesfushën dhe pati në mbrojtje të hekurt.
 
Statistikat e pjesës së parë në tërësi janë domethënëse. Për shembull, Napoli mbajti më shumë topin dhe ishte më shumë kërkues në portën e kundërshtarit, por skuadra që pati rastet më të mira për shënim ishte Juventusi, çka tregohet nga numri i gjuajtjeve në portë, plot pesë të tilla, kundrejt shtatë gjuajtjeve jashtë kuadratit të Napolit. Ekipi napolitan luajti me guxim, por hasi në vështirësi në konkretizim. 45-minutëshi i parë i takimit do të mbyllej me shifrat 1-0 për “Zonjën”, ndërkohë që në pjesën e dytë napolitanët treguan vlerat e tyre më të mira dhe falë një këmbënguljeje të madhe ia dolën të vinin në vështirësi portën e Bufonit e në minutën e 68-të të barazonin shifrat me anë të sulmuesit argjentinas Gonzales Higuain, ky i fundit i ndëshkuar në fund të pjesës së parë me karton të verdhë.
 
20 minutat e fundit të takimit ishin me të vërtetë të bukura, pasi Juventusi doli sërish në sulm në kërkim të golit të fitores. Në harkun e këtyre 20 minutave tre lojtarë të Napolit u ndëshkuan me karton të verdhë, teksa koha e rregullt nuk ia doli të shpallte një fitues të mirëfilltë. 90-minutëshi i rregullt u ,mbyll në barazim 1-1 dhe skuadrave iu desh të masnin forcat edhe për një 30-minutësh shtesë. Pjesa e parë e shtesës nuk solli ndryshim rezultati, por me fillimin e fraksionit të dytë të saj ndodhi një befasi e madhe, pasi Juventusi kaloi në avantazh dhe kjo ishte një goditje e rëndë për Napolin.
 
Ishte sërish Karlos Tevez ai që realizoi golin e dytë për juventinët në këtë takim, duke bërë që “Zonja” të shihte më pranë saj trofeun e Superkupës italiane. Por entuziazmin e ndërpreu shpejt Gonzales Higuain, që i përgjigjet dhëmb për dhëmb bashkëpatriotit të tij argjentinas Karlos Tevez. Higuain barazon shifrat në 2-2 dhe për të përcaktuar fituesin u gjuajtën 11-metërshat. Pesëshja e parë e penalltive vendos sërish barazim, 4-4 dhe gjuajtjet vazhdojnë. Seria e realizimeve dhe gabimeve vazhdon me të njëjtin ritëm dhe ndeshja merr ngjyra ilariteti e aspak serioze. Në penalltinë e nëntë, Napoli realizon me anë të Kubalit, kurse për Juventusin gaboi Simeone Paduin. Në këtë mënyrë Napoli merr trofeun parë për këtë sezon, pikërisht Superkupën e Italisë.  Adriatik BALLA