BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë në Uashington, ambasada amerikane del me njoftimin urgjent: Ka udhëhequr hetimet dhe ndjekjet penale të nivelit të lartë për korrupsionin publik

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë
x
BREAKING NEWS

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/ “Zbërthehet” Floresha Rasha dhe flet me emra konkret, tregon se si rekrutohen shqiptarët dhe kush është i përfshirë: Na jepnin ...

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/
x

Sport

Ngrihen akuza korrupsion ndaj presidentit të PSG-së

Ngrihen akuza korrupsion ndaj presidentit të PSG-së

Presidenti i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi, është akuzuar nga një gjykatë federale zviceriane për korrupsion në çmimin e të drejtave televizive të Kupës së Botës.

Al Khelaifi, i cili është gjithashtu president i transmetuesit “beIN Media” në pronësi të Katarit, u akuzua për nxitjen e ish-sejretarit të FIFA-s, Jerome Valcke për të kryer “keqmenaxhim të rënduar kriminal”. Francezi akuzohet se i ka transferuar në “beIN Media” të drejtat e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut për Kupat e Botës 2026 dhe 2030, në këmbim të “përfitimeve të pajustifikuara” nga Al Khelaifi.

Sipas aktakuzës, rasti i referohet një takimi më 24 tetor 2013, në selinë franceze të “beIN” kur Al Khaleaifi premtoi se do të blinte një vilë në Sardenjë për pesë milionë euro, duke i dhënë përdorimin ekskluziv Valcke.

Më pas, Al Khelaifi do t’ia dorëzonte pronësinë francezëve dy vjet më vonë, në kushte të caktuara. Presidenti i PSG-së gjithmonë ka mohuar se ka blerë pronën në fjalë dhe ia ka premtuar Valcke-s. Në këmbim, tha prokuroria, Valcke u zotua të “bëntë atë që ishte në fuqinë e tij” për të siguruar që “beIN” të bëhej transmetuesi rajonal për dy Kupat e Botës, gjë që ndodhi më 29 prill 2014, pasi transmetuesi fitoi të drejtat për atë zonë, një marrëveshje që FIFA nuk e ka kundërshtuar kurrë që atëherë.