Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nis Kampionati Botëror i personave që kanë kryer transplante dhe kanë rrezikuar jetën duke dhuruar organe, mes tyre dhe futbollisti i njohur 

Postuar: 19/08/2019 - 16:48

Në Angli nisi sot Kampionati Botëror i Lojërave për personat që kanë dhuruar organe jetësore apo kanë kryer transplant.

Aktiviteti do të mbahet në 3 qytete: Neëcastle, Gatesheed dhe Sunderland për 5 ditë.

Për ‘’BBC’’, u shpreh dhe ish-legjenda e Manchester United, Andreë Cole, i cili ka kryer transplant veshke në vitin 2015.

“Kur ata janë të gjithë bashkë duken si një familje e madhe. Ata kanë përjetuar të njëjtën dhimbje, e kuptojnë më së miri njëri-tjetrin. Dhe të qenit pjesë e tyre sot është diçka frymëzuese’’, deklaroi ish-golashënuesi i famshëm i ‘’Djajve të Kuq’’ në vitet ’90 dhe 2000.

Kampionati në fjalë është çelur për herë të parë në vitin 1978 dhe pjesëmarrësit janë persona që kanë kryer transplant organesh. Ata kanë mundësi të marrin pjesë në futboll, gara me hark etj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 23:01

Një sfidë e cila pritej të prodhonte gola dhe spektakël u mbyll në paqe me rezultatin 0-0.

Postuar: 17/09/2019 - 22:01

Janë mbyllur në barazim pa gola pjesët e para të dy supersfidave në Champions, Napoli-Liverpool s

Postuar: 17/09/2019 - 20:58

Interi e nis me barazim aventurën e tij në Champions League dhe shkak është bërë një lojtar &lsqu

Postuar: 17/09/2019 - 20:41

Slavia e Pragës është duke befasuar Interin në San Siro.

Postuar: 17/09/2019 - 17:56

Sot në orën 16:55 Interi e pret në “San Siro” Slavia Pragan në ndeshjen e vlefshme pë

Postuar: 17/09/2019 - 17:40

Me sulmin ndaj Nejmarit që dështoi këtë verë, Real Madrid ka ndryshuar objektiv, por jo qytet dhe

Postuar: 17/09/2019 - 17:01

Stërvitja e fundit e Juventusit para nisjes në Spanjë ka kaluar me të qeshura të mëdha.