BREAKING NEWS

Mbi 3 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, 879 raste të reja me COVID në Shqipëri, ja qytetet 'më të nxehta' ku ka shpërthyer koronavirusi

Mbi 3 mijë testime! Zbardhen të dhënat e fundit, 879 raste
x

Sport

Njihuni me listën e futbollistëve të infektuar me Covid19 – Sampdoria në dorë të virusit, Juventusi në rrezik

Njihuni me listën e futbollistëve të infektuar me Covid19 –

Koronavirusi që ka “pushtuar” botën jo vetëm ka sjellë ndërprerjen e aktiviteteve futbollistike në çdo nivel, por ka bërë që të preken edhe vetë protagonistët e lojës, ku në Serinë A italiane, skuadrat më të prekura janë Sampdoria, Juventusi dhe Fiorentina. Deri tani, lojtari më i njohur i infektuar me coronavirus është argjentinasi Paulo Dibala, i Juventusit, si dhe shokët e tij të ekipit Matuidi dhe Rugani.

Fiorentina ka konfirmuar se gjermanët Pezella, Patrik Kutrone dhe Dushan Vlahoviç kanë dalë pozitiv në testet e zhvilluara për koronavirus. Yjet e Sampdorias Manolo Gabiadini, Omar Kollej, Albin Ekdal, Antonio La Gumina, Morten Thorsbi dhe Fabio Depaoli gjithashtu janë prekur nga shpërthimi i coronavirusit. Tek Juventusi, shoku i Ruganit, Blaise Matuidi, ka testuar gjithashtu pozitiv për COVID-19, me yllin e Juve, Paulo Dibala, lojtari i fundit që u diagnostikua si i prekur nga virusi.

Në Premier League angleze, janë dy lojtarë të elitës të prekur, një i Celsit, kallum Hoxhson Odoi, si dhe Mikael Arteta i Arsenalit. Por ekipi më i prekur në futbollit anglez është ai i Portsmuthit, që ka mbi gjysmën e grupit të infektuar nga coronavirus. Në Gjermani janë Padërboni dhe Hanoveri më të prekurit, kurs enë Francë një skuadër e ligës së dytë. në Spanjë ekipi më i prekur është Valencia, por i rrezikuar mjaft është dhe Reali i Madridit. Më poshtë jepet lista e futbollistëve të prekur me coronavirus në ligat kryesore të futbollit.

 

Lista sipas “Express”-it britanik

Daniele Rugani, Juventus

Blaise Matuidi, Juventus

Paulo Dybala, Juventus

Manolo Gabbiadini, Sampdoria

Omar Colley, Sampdoria

Albin Ekdal, Sampdoria

Antonio La Gumina, Sampdoria

Morten Thorsby, Sampdoria

Fabio Depaoli, Sampdoria

German Pezella, Fiorentina

Patrik Kutrone, Fiorentina

Dusan Vlahoviç, Fiorentina

Mattia Zakanji, Verona

Callum Hudson-Odoi, Celsi

Mikel Arteta, Arsenal (trajner)

Luka Kilian, Paderborn

Timo Hubers, Hannover

Jannes Horn, Hannover

Hyun-Jun Suk, Troyes

Ezekuiel Garai, Valencia

Eliaquim Mangala, Valencia

Marouane Fellaini, Shandong Luneng

James Bolton, Portsmouth

Andy Cannon, Portsmouth

Sean Raxhit, Portsmouth

Haji Mnoga, Portsmouth