Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Nuk kemi logjikën e lojës”, ish-trajneri i Kombëtares “shuplakë” Armand Dukës: S’duhet t’ia lëmë rastësisë, boll më...

Postuar: 18/11/2019 - 17:25

Ditën e sotme i ftuar në emisionin “Top Talk” ish-trajneri i kombëtares, Astrit Hafizi, komentoi rezultatin e ndeshjes së djeshme Shqipëri-Francë. Hafizi foli për çështje të ndryshme; nga stadiumi i ri te problematikat e ekipit shqiptar.

Pasi dha një pasqyrim të përgjithshëm të kombëtares, ish-trajneri u pyet se cilat mund të jenë problematikat e performancës së djeshme (dhe jo vetëm) të përshkruara me nota negative nga vetë ai. Hafizi u ndal veçanërisht te marrja e trajnerëve të huaj.

“Në qoftë se kthehemi pas, në retrospektivë duke patur parasysh epokën e trajnerëve të huaj, që kemi 15-16 vite që ne investojmë për trajnerë të huaj dhe konkluzioni është i tillë, mendoj unë , që ndryshimi me trajnerët tanë, që kemi qenë këtu, duhet të ishte një ndryshim  në anën e konceptit të lojës dhe mentalitetit  edhe asaj që duhet të ketë një skuadër.

Duke patur parasysh të gjithë këto vite që kanë kaluar, përjashtuar një kalim në Evropianin e 2016-s, unë mendoj që s’duhet t’ia lëmë rastësisë. Në qoftë se ia lëmë rastësisë  mendoj që jemi mangët në atë koncept që të gjithë ato trajnerë nuk i dhanë ekipit kombëtar, një ide, një koncept, një lojë; ne akoma nuk kemi atë logjikën e lojës ose fantazinë, krijimtarinë,”- u shpreh Hafizi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 08/12/2019 - 08:06

“Djajtë e kuq” fituan 2-1 përballë skuadrës së Pep Guardiolës, duke fituar kështu derbin e qytetit me “Sitiziens”, një fitore morali për Solskjaer

Postuar: 08/12/2019 - 08:03

Superiorja u rikthye dje në fushë, madje me rezultate surprizë dhe që u pasua me një ngjeshje ako

Postuar: 08/12/2019 - 08:00

Atletika po kalon orë të vështira, pasi në kryeqytet nuk kemi ende një pistë me tartan dhe të sta

Postuar: 07/12/2019 - 23:36

Lazio ka arritur të mposhtë me përmbysje skuadrën e Juventusit.

Postuar: 07/12/2019 - 17:13

Totenhemi është duke luajtur ndaj Bërnleit në shtëpi e vlefshme për xhiron e 16-të në Premier Lig

Postuar: 07/12/2019 - 07:22

Trajneri i Juventusit Mauricio Sarri, në një dalje për mediat ditën e djeshme tha për gazetarët s

Postuar: 07/12/2019 - 07:20

Partizani do të luajë këtë javë në Ballsh, përballë Bylisit, duke pasur objektiv trepikëshin që d