BREAKING NEWS

“Kjo është një ditë që kam dashur të vijë prej kohësh”/ Emocionohet kryeministri Rama, nderon në Kosovë akademikun shumë të njohur me “Yllin e Medaljes”: Zotni burrë, vetëdija e tij është tipar dallues!

“Kjo është një ditë që kam dashur të
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për çfarë kanë rënë dakord me Albin Kurtin: Do ndodhë në javën e fundit të nëntorit

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për
x
BREAKING NEWS

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama mban qëndrimin e prerë për tensionet në Veri dhe jep mesazhin e fortë: E drejta është me...(VIDEO-LIVE)

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët, kryeministri i Kosovës mesazh të fuqishëm

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët,
x
BREAKING NEWS

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë Berishën drejt SPAK, gjenerali zbërthehet te amerikanët për aferën e Gërdecit

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë
x
BREAKING NEWS

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan Hoxhës në ambasadën amerikane dhe akuzat ndaj Shkëlzen Berishës

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan
x
BREAKING NEWS

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel, ja rezultati paraprak i zgjedhjeve në Gjermani

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas
x

Sport

Olimpiada/ Delilaj e mbyll në vend të fundit në pushkë 25 m, kurse Merizaj nuk ia del të kualifikohet

Olimpiada/ Delilaj e mbyll në vend të fundit në pushkë 25 m,

Me kalimin e ditëve shpresa që Shqipëria të marrë një medalje olimpike pakësohet gjithnjë e më shumë. Dy nga sportistët e delegacionit tonë olimpik garuan ditën e djeshme, por pa lënë gjurmë në garat e tyre. Kështu, qitësja Manuela Delilaj, e cila vuante dhe nga një dëmtim, e mbylli në vend të fundit garën e saj në pushkë sportive, kurse notarja kampione e vendit Nikol Merizaj, edhe pse zuri vendin e tretë në baterinë e saj, nuk e përmbushi kohën për të shkuar në finale. Dy eliminime dhe njëherësh dy gara ku nuk lamë gjurmë, për pasojë shpresat për medalje olimpike veniten hap pas hapi e tashmë në garë kanë mbetur dhe 4 sportistë të tjerë, të cilët, edhe pse me pretendime të mëdha, rezultatet paraprake nuk i kanë për medalje olimpike. Gjithsesi ka ende shpresë.

Delilaj zhgënjen në qitje, KOKSH e justifikon

Manuela Delilaj e mbyll përvojën e saj në Lojërat Olimpike, “Tokio 2020”. Në ditën e qytë qitësja shqiptare garoi në 25 m shpejtësi, duke grumbulluar në total (plus pikët e precizionit) 556 pikë, që e renditin në vendin e 44-t (të fundit). Në postimin e KOKSH-it shkruhet se, “për fat të keq Manuela kishte një lëndim në parakrahun e djathtë (krah me të cilin edhe gjuan) që nuk e lejoi të jepte maksimumin e saj.) Gjithsesi ky është një rezultat i mirë, duke pasur parasysh qe prej afër 1 viti e gjysmë poligoni i qitjes ka qenë i mbyllur për shkak të pandemisë, duke e penalizuar stërvitjen në kohë”, shkruan KOKSH. Natyrisht që një mesazh i tillë i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar nuk bind. Të shumta kanë qenë komentet kritikuese dhe mjaft statuse nga puiku i gjerë që e akuzonin KOKSH-in për punë jo profesionale në përzgjedhje dhe në përgatitjen olimpike.

Nikol Merizaj e treta në baterinë e saj, por nuk mjafton

Natyrisht që nuk pritej që Shqipëria të shkëlqente në not. Ky sport nuk ka pasur në vazhdimësi rezultate olimpike në Shqipëri dhe pavarësisht se janë bërë hapa të mëdhenj përpara ka ende shumë punë për të bërë që Shqipëria të ketë standard të lartë në sportin e notit. Dje ishte radha e një tjetër sportisteje shqiptare të provonte mundësitë e saj. Dhe në fakt, përfundon Olimpiada “Tokyo 2020” edhe për Nikol Merizajn pa medalje. Notarja shqiptare garoi në 50 metra stil i lirë, duke regjistruar kohën 26 sekonda e 21 të qindtat, që nuk i jep mundësi të kualifikohet në gjysmëfinale. Merizaj garoi në baterinë e gjashtë, duke e mbyllur e treta, por kuptohet koha e saj nuk ishte aq e shpejtë për të qenë mes më të mirave.

Sot radha e Erkand Qerimajt

Sot në orën 5 të mëngjesit me orën e Shqipërisë, e përkatësisht në mesditë me orën e Tokios, në pedant do të zbresë Erkand Qerimaj. Veterani i peshëngritjes shqiptare nuk garon në baterinë A, por në baterinë B. Ka qenë një zgjedhje për të pasur qetësinë dhe mundësinë të garojë i pandikuar nga emocionet. Ndoshta një zgjedhje shumë e mirë, duke pasur parasysh pretendimet e sportistit, i cili e ka bërë të qartë se mundësitë nuk ia lejojnë të rivalizojë për zonën e medaljeve, por për një vend nderi në 8 më të mirët. Megjithatë, nëse gara ecën sipas parashikimeve të tij, me 160 minimalisht në shkëputje dhe 193 në shtytje, mund ta afrojnë sportistin në dygarësh tek elitarët, pra në një vend nderi.